Pandemi sürecinde üniversitelerde üniversitelerde yabancı dil öğretimine ilişkin yönetici, öğretim görevlisi ve öğrenci görüşleri
The views of managers, instructors, and students about foreign language teaching at higher education during the pandemic
  1. Tez No: 756240
  2. Yazar: MURAT CULDUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, küresel Covid-19 pandemi koşullarında Türkiye üniversitelerinde dil öğretiminin paydaşları olan üniversite rektörleri, Yabancı Diller Yüksekokul (YDYO) Yöneticileri ve Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) müdürleri ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan illerdeki vakıf ve devlet üniversitelerinin hazırlık bölümlerinde görev alan İngilizce Öğretim Görevlileri ile eğitim gören öğrencilerin yüz yüze eğitimden çevrimiçi eğitime geçiş sürecinde karşılaştıkları zorlukların, fırsatların ve çevrimiçi eğitimle ilgili genel görüşlerinin tahlilidir. Çalışmaya katılan 3 rektör (N= 3), 4 UZEM (N= 4), 13 YDYO (N= 13) müdürünün görüşleri röportaj yoluyla; 323 öğretim görevlisi (N= 323) ve 652 öğrencinin (N= 652) görüşleri ise çevrim içi anket yoluyla alınmıştır. Araştırma karma yöntem üzerine kurulmuş, rektör, UZEM ve YDYO yöneticilerinin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme, öğretim görevlisi ve öğrencilerin görüşleri ise anket aracılığıyla alınmıştır. Görüşme sonuçları ile anket verileri değerlendirilmiş ve ilişkilendirilmiştir. Buna göre, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinde görev alan öğretim görevlilerinin görüşleri ile öğrencilerin çevrim içi eğitim ile ilgili görüşleri birbirine zıtlık göstermektedir. Öğretim görevlilerinin sürece dair görüşlerinin öğrencilere kıyasla nispeten daha memnun olmalarında yönetici kararlarının etkisinin olup olmadığı incelenmiş ve kapsam olarak kısıtlı denilebilecek ilişkiler tespit edilmiştir. Öğretim görevlileri ve öğrenciler, yöneticilerin aldığı kararlar doğrultusunda şekillenen çevrim içi eğitim öğretim ve ölçme değerlendirme yöntem ve programlarının yetersiz olduğu görüşünde birleşmişlerdir. Bir diğer sonuç ise üniversitede yönetim organlarında yer alan katılımcılar ile öğrencilerin yüz yüze eğitime daha sıcak baktığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the challenges, opportunities and general views of university rectors who are the stakeholders of language teaching in Turkish universities, the directors of the School of Foreign Languages (YDYO) and the directors of the Distance Education Application and Research Center (UZEM) along with English Instructors and students who are the stakeholders of language teaching in Turkish universities in the conditions of the global Covid-19 pandemic. The participants are from foundation and state universities in various regions of Turkey. While views from 3 rectors (N= 3), 4 UZEM (N= 4), and 13 YDYO (N= 13) directors were obtained through interviews; opinions of 323 lecturers (N= 323) and 652 students (N= 652) were obtained through an online survey. The research was based on the mixed method, and the reflections of the rectors, UZEM and YDYO administrators were obtained through semi-structured interviews. In addition, the lecturers and students were surveyed online. Interview results and survey data were evaluated and correlated. Accordingly, the opinions of the lecturers and students about online education emerge contradictory results. It has been examined whether the decisions of the administrators have an effect on the fact that the views of the lecturers about the process are relatively more satisfied than the students, and it could be concluded that the relationships can be described“limited”. Lecturers and students are congruent with the conclusion that training and assessment and evaluation methods and programs in online education, which are shaped in line with the decisions taken by the administrators, are insufficient. Another result reveals the fact that the participants in the administrative bodies of the university and the students look more favorably towards face-to-face education.