İnmeli hastalara bakım verenin güçlendirilmesi için yapılan hemşirelik girişimlerinin bakım verenin bakım gücüne etkisi: META-analiz çalışması
The effect of nursing interventions on empowering caregiver of stroke patients: A META-analysis study
- Tez No: 756246
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, inmeli hastasına bakım verenlerin güçlendirilmesi için yapılan hemşirelik girişimlerinin etkisini inceleyen randomize kontrollü çalışmaları, sistematik inceleme ve meta-analiz yöntemi ile değerlendirmektir. Yedi araştırma sorusu belirlenerek MEDLINE (OVID), WoS, Scopus, ScienceDirect, THE COCHRANE LIBRARY, ClinicalTrials.gov, ProQuest, PubMed, SOBİAD Atıf Dizini, TR Dizin, Ulusal Tez Merkezi, AHRQ veri tabanları taranmıştır.“Stroke”,“caregiver”,“nursing interventions”,“empowerment”kelimeleri taranarak 2556 çalışmadan, 16'sı sistematik inceleme, 15'i meta-analize alınmıştır. Çalışmaların etki büyüklüğü (EB) Hedges'g istatistiği, heterojenitesi I2, metodolojik kalitesi JBI'nın RKÇ'ler için geliştirilen eleştirel değerlendirme aracı ile değerlendirilmiştir. Altı çalışmanın kalitesi yüksek, 10 çalışmanın kalitesi orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of nursing interventions for the empowerment of caregivers of stroke patients. Seven research questions were determined and MEDLINE (OVID), WoS, Scopus, ScienceDirect, THE COCHRANE LIBRARY, ClinicalTrials.gov, ProQuest, PubMed, SOBİAD Citation Index, TR Index, National Thesis Center, AHRQ databases were searched. The words“stroke”,“caregiver”,“nursing interventions”,“empowerment”were searched and 16 studies were included in systematic reviews and 15 studies were included in meta-analyses (N=2556). Hedges' g statistic was used for the effect size (ES) , I2 was used for heterogeneity of the studies, and methodological quality of the studies was evaluated with JBI Critical Appraisal Checklist for Randomized Controlled Trials. The sample of the studies; n=1639 individuals. The quality of 6 studies was high, and 10 studies was moderate.