Simulation of groundwater flow using a numerical flow model-a case study: Application of modflow to misli groundwater basin
Sayısal bir akım modeli kullanarak yeraltı su akımı simülasyonu. Bir durum çalışması: Misli yeraltı suyu havzasına modflow uygulanması
- Tez No: 75625
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu'daki Misli (Gölcük ) Ovası akiferinin yeraltı suyu akımı simülasyonu için MODFOW olarak bilinen,modüler,üç boyutlu sonlu farklar yeraltı su akımı modeli kullanılmıştır. Giren verilerin hazırlanması için ön işlemci program olan MFI'dan, çıktıları incelemek için de son işlemci programlar olan MODPATH ve MODPLOT 'dan faydalanılmıştır. Çalışma sahasındaki yeraltı suyu akım modelini oluşturmak için topografîk haritalar ve Devlet Su İşleri (DSİ) Yeraltı Suları ve Jeoteknik Hizmetler Dairesi 'nden alman jeolojik ve hidrojeolojik bilgiler değerlendirilmiş ve bunların ışığında akiferin sınırla rı kararlaştırılmıştır.Temel olarak kum,çakıl,tüf,aglomera ve bazalt tabakalarından oluşan Misli Ovası akiferi kuşatılmamış tek tabakalı akifer olarak kabul edilmiştir.Kalibrasyon için,zamana bağlı olmayan piyezometrik su seviyelerini hesaplamak amacıyla, hidrolik iletkenliği her yerde sabit kabul ederek MODFLOW uygulaması yapılmıştır. Yine zamana bağlı olmayan durum için, bu kez iletkenliğin değiştiği bölgeler göz önüne alınarak ikinci bir uygulama yapılmıştır.Bu uygulamaların sayısal çıktılarının analizi,önerilen modelin iyi çalıştığını ve programın, giren veriler için doğru sonuçlar verdiğini göstermiştir. Doğruluğu onaylanan model bundan sonra öngörme için kullanılmıştır.Pompaj değerlerinin gelecekte değişeceği kabul edilerek,bu değerler haricindeki kalibre edilen parametre ve yüklerle MODFLOW, bu sefer de zamana bağlı değişim için uygulanmıştır.Bu öngörme simülasyonu ile akifer sisteminin artan su çekilmeleri karşısındaki tepkisi gösterilmiştir. Bu çalışma,MODFLOW programının,yeterli bir akifer gelişim planı yapabilmek amacıyla yeraltı suyu akım dinamiğini önceden görüp tayin etmekte kullanılabileceğini göstermiştir.Farklı senaryolar kullanılarak bu model farklı durumlara da uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study MODFLOW, a modular three-dimensional block-centered finite difference model, is used to simulate the groundwater flow in the aquifer underlying Misli (Gölcük) Plain in Central Anotalia. Preprocessor, MFI, is utilized for input data preparation and post-processors, MODPATH and MODPLOT, are used as tools in viewing the output. To develop groundwater flow model of the study area; topographical maps, geological and hydrogeological information obtained from the Groundwater and Geotechnical Services Department of the State Hydraulic Works (DSÎ) have been evaluated and boundaries of the aquifer have been determined. The aquifer of the Misli Plain, mainly consisting of layers of sand, gravel, tuff, agglomerate and basalt; is considered as an unconfined, one layered aquifer. mFor calibration process, MODFLOW was executed to compute the piezometric heads for steady-state case assuming constant hydraulic conductivity everywhere. In order to show the effects of different hydraulic conductivity zones, another run was carried out again for steady-state case. The analysis of the numerical output from those runs indicate that the proposed model works well and the program executes correctly for given input data. When the calibration process has been completed by verifying the model results with the field data, MODFLOW was executed with calibrated values for parameters and stresses, except for pumping rates that are expected to change in the future. By this predictive simulation, the response of the aquifer system to increased withdrawals was shown. This study illustrates that MODFLOW is a convenient and preferable tool to predict and assess the dynamics of groundwater flow to achieve an adequate development scheme of the aquifer.Using different scenarios, the model can be applied to different cases.