Food consumption, expenditure and composition data analysis in Turkey: Fiber, fatty acids, cholesterol, vitamins and minerals
Türkiye'de gıda tüketim, harcama ve kompozisyon verilerinin analizi: Posa, yağ asitleri, kolesterol, vitaminler ve mineraller
  1. Tez No: 75626
  2. Yazar: KILIÇHAN KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de günlük kişi başına ortalama posa, yağ asitleri, kolesterol, vitamin ve mineral tüketimini incelemek amacıyla Devlet İstatistik Enstitüsü'nden sağlanan veriler kullanılmıştır. Hesaplanan değerler önerilen Günlük Besin öğeleri Tüketim Standartları ve Günlük Referans Değerleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca her bir besin maddesinin yüzde olarak hangi gıda grubundan alındığı da incelenmiştir. Belirlenen besin öğelerinin ülke ve bölge bazında ortalama günlük tüketim değerlerinin demir ve kalsiyum için önerilen değerlerin kısmen altında, çinkoda ise oldukça altında olduğu görülmekle birlikte, genelde yeterli olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre düşük demir ve çinko değerleri bu besin maddelerini en çok içeren hayvansal gıdaların daha az tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Miktarı tayin edilememekle birlikte, kalsiyum tüketimi doğal su kaynakları tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 1994 Household Budget Survey data obtained from State Institute of Statistics was utilized to examine Turkish average per capita daily intake of fiber, fatty acids, cholesterol, vitamins and minerals. The calculated values were compared with the Recommended Dietary Allowances and Daily Reference Values. The percentage intake of each nutrient from different food groups was also analyzed. It was observed that the country and the regional average daily intake of the nutrients specified were adequate, except some slightly“below recommended”values in iron, and calcium, and quite low values in zinc. Upon investigation, it was found out that the low zinc and iron intake was due to insufficient consumption of foods of animal origin, which are richer in these minerals. Calcium intake was supported by indeterminate water sources, especially natural springs.