Aroma ve terapi bahçelerinin standart modellerinin oluşturulmasında bitki seçimi ve bahçe tesisi olanaklarının araştırılması
Investigation of plant selection and garden design opportunities in establishing standard models of aroma and therapy gardens
  1. Tez No: 756263
  2. Yazar: UĞUR KÜBRA ÖKSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Her geçen gün büyüyen ve gelişen kentlerde, yeşil alanlar sürdürülebilir bir yaşam için yerleşim yeri planları içerisinde varlığını daha çok hissettirmektedir. Ekolojik odaklı kent planlama ve tasarım yaklaşımları, beraberinde yeşil alanlarla iç içe yaşam yeri planlamasını getirmektedir. Buradaki yeşil alanlar; mesire yerleri ve kent parkları olabileceği gibi daha özel ölçeklerde tematik bahçeleri de kapsamaktadır. Sürdürülebilir etkisi olan projeler, çalışmalar ve fikirler, günümüz dünyasını bir nebze olsun rahatlatmak ve insan-doğa ilişkisini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için önem arz etmektedir. Bu kapsamda; hayata geçirilen ya da geçirilmesi planlanan projelere daha fazla ağırlık verilmektedir. Üniversitelerin ilgili bölümlerindeki çalışmalar bu yönde ilerlemekte ve desteklenmektedir. Bu çalışmada; Kilis ili merkez ilçesinde yer alan Kilis Belediyesi hizmet binası arkasındaki alanda aroma ve terapi bahçesi standart modeli oluşturularak bitki seçimleri ve bahçe tesis olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Green areas make their presence felt more in the settlement plans themselves for a sustainable life especially in the day by day growing and developing cities. Ecologically oriented urban planning and design approaches bring together living space planning with green spaces. The green areas here could be recreation areas and city parks, as well as thematic gardens on more specific scales. Projects, studies and ideas that have a sustainable effect are important in order to relieve today's world to some extent and to maintain the human-nature relationship in a healthy way. In this context, more emphasis is placed on projects that have been or are planned to be implemented. Studies in the relevant departments of universities are progressing and supported in this direction. In this study, a standard model of aroma and therapy garden was created and plant selections and garden facility possibilities were investigated in the area behind the Kilis Municipality service building located in the central district of Kilis province of Turkey.