Polikistik over hastalarında oosit ve embriyo gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of oocyte and embryo development in patients with polycystic ovary
- Tez No: 756264
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
PKOS, ovulasyon dönemine giren kadınlarda menstrüel düzensizlik, hirsutizm, hiperandrojenizm ve aşırı androjen üretimine bağlı etiyolojisi hakkında netlik olmayan, metobolik sendromla ilişkisi olduğunda uzun dönem riskleri taşıyan hormanal bir bozukluktur. Bu çalışmanın amacı PKOS hastalarının değerlendirilmesi ve bu hasta gruplarında hem oosit hem de embriyo gelişiminin IVF sonuçlarına etkisini araştırmaktır. 2020 yılında merkeze başvuran normal kontrol (115), PKOS (31) tanısı koyulmuş ve eşlerinde erkek faktörü bulunan PKOS tanısı koyulmuş (41) olmak üzere toplamda 187 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada kontrol grubu olarak açıklanamayan infertiliteli hastalar kullanılmıştır. Başka herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 20 yaş üstündeki ve 40 yaş altındaki ve eşlerinde erkek faktörü bulunmayan (normal semen analizi bulguları) ve bulunan kadınlar çalışmada değerlendirilmiştir. Kadın ve erkek yaşı, Toplam ünite, Vücut Kitle İndeksleri, E2, FSH, LH, AMH, Inh B, HCG günü E2 ve AFS değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Erkek faktörünün olmadığını ve olduğunu gösteren PKOS hastalarının AMH seviyesi normal olgulara göre 2 kat daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Infertility is the condition of not achieving pregnancy despite having regular and unprotected sexual intercourse for at least one year. In the etiology of infertility; the male and/or female factor plays a role in unexplained infertility. In infertility, female factors can be examined as age, cervical, uterine, tubal, ovarian, peritoneal and immunological factors. Among these factors are patients with polycystic ovary syndrome (PCOS). PCOS is a hormonal disorder that carries long-term risks when associated with metabolic syndrome, the etiology of which is unclear due to menstrual irregularity, hirsutism, hyperandrogenism and excessive androgen production in women who have entered the ovulation period. The aim of this study is to evaluate PCOS patients and to investigate the effects of both oocyte and embryo development on IVF outcomes in these patient groups. A total of 187 people, including normal control (115), PCOS (31) who applied to the center in 2020, and diagnosed with PCOS with male factor in their spouses (41), were included in the study. Patients with unexplained infertility were used as the control group in the study. Women over 20 years of age and younger than 40 years of age, who do not have any other systemic disease, and whose spouses do not have a male factor (normal semen analysis) were evaluated in the study. Male and female age, Total units, Body Mass Indexes, E2, FSH, LH, AMH, Inh B, HCG day E2 and AFS were evaluated. The AMH level of PCOS patients showing the absence and presence of male factor is 2 times higher than normal cases.