Miyokard enfarktüsü geçirmiş bireylerde ölüm kaygısı ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between death anxiety and daily life activities in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 756270
  2. Yazar: FATMA BURUNTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE MUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, miyokard infarktüsü geçirmiş bireylerde ölüm kaygısı ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Nevşehir Devlet Hastanesi anjiyo, kardiyoloji servisleri ve kardiyoloji ve dahiliye polikliniklerinde Ağustos 2021- Mart 2022 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan miyokard infarktüsü tanılı 226 birey ile yürütülmüştür. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurum izinleri ve katılımcıların bilgilendirilmiş olurları alınmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan tanımlayıcı anket formu, günlük yaşam aktiviteleri ölçeği (GYA), enstrümental günlük yaşam aktiviteleri ölçeği (EGYA) ve ölüm kaygısı ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Ki-kare testi ile Spearman rho korelasyon testleri kullanılmıştır. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri incelendiğinde; %65.5'inin erkek, yaş ortalamasının 63.73±11.81 olduğu, %87.6' sının bekar, %55.8'inin ilkokul mezunu, %55.3'ünün emekli olduğu belirlenmiştir. Bireylerin %93.4'ünün daha önce kalp krizi geçirmediği, %79,2'sinin egzersiz yapmadığı ve %98,2'sinin ilaçlarını düzenli olarak kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the relationship between death anxiety and activities of daily living in individuals with myocardial infarction. The research was carried out with 216 individuals diagnosed with myocardial infarction who met the study criteria between August 2021 and March 2022 in Nevşehir State Hospital angiography, cardiology services and cardiology and internal medicine outpatient clinics. Ethics committee approval, institutional permissions and informed consent of the participants were obtained in order to conduct the study. The data of the study were collected using the descriptive questionnaire prepared by the researcher, the daily living activities scale, the instrumental daily living activities scale and the death anxiety scale. In the evaluation of the data; descriptive statistics, independent sample t test, ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Chi-square test and Spearman rho correlation tests were used. When the socio-demographic characteristics of the participants are examined; 65.5% of the individuals were male, the mean age was 63.73±11.81 years, 87.6% were single, 55.8% were primary school graduates, 55.3% were retired. It was determined that 93.4% of the participants did not have a heart attack before, 79.2% did not exercise and 98.2% used their medications regularly.