Genç St-elevasyonlu miyokard enfarktüsü geçirmiş hastalarda geç dönem mikrovolt t-dalga alternansının değerlendirilmesi
Evaluation of microvolt t-wave alternans in young patients who haveundergone St- elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 567048
  2. Yazar: MUSTAFA UMUT SOMUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN YILDIRIM, DOÇ. DR. MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Miyokard enfarktüsü günümüzde en önemli mortalite ve morbidite sebebi olmaya devam etmektedir. Son dönemlerde ise bu hastalık nadir olmayacak bir şekilde genç yaşta da görülmeye başlamıştır. MTWA'nın ani kardiyak ölüm ve hayatı tehdit eden malign ventriküler aritmileri tahmin etmede faydalı olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızda genç ST elevasyonlu miyokard enfarktüs geçirmiş ve tek damar revaskularize edilmiş, sol ventrikül fonksiyonları korunmuş hastalarda, geç dönemde normal bireylere göre ve lezyon yerine göre mikrovolt t dalga alternansının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 45 yaş altı ST elevasyonlu miyokard enfarktüs geçirmiş,sol ventrikül fonksiyonları korunmuş, primer perkütan girişimle sorumlu lezyon revaskülarize edilmiş ve diğer damarlarında kritik lezyon olmayan 108 hasta ile kontrol grubu olarak koroner anjiografi ile koroner arterler normal olarak gösterilen 45 yaş altı 43 hasta alındı. Miyokard enfarktüs hastaları lezyon yerine göre LAD, CX ve RCA olarak 3 gruba ayrıldı. Primer perkütan işlem sonrası ortalama 12 ay sonra (8-14 ay) hastalara efor testi yapıldı ve a zaman odaklı MMA analizi kullanılarak MTWA değerleri hesaplandı. Tüm hastalardan kolesterol paneli, tam kan sayımı ve inflamasyon belirteçleri için kan alındı. Bulgular: Miyokard enfarktüs geçirmiş hastalarda normal bireylere göre MTWA pozitifliği anlamlı olarak yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim:Myocardial infarction continues to be the most important cause of morbidity and mortality, today. Recently, this disease began to be seen uncommonly at young ages. Many studies show that microvolt T-wave alternans (MTWA) is benefical to predict malignant ventricular arrhytmias and sudden cardiac death. In our study we aimed at the assesment of MTWA in patients who had ST segment elevation myocardial infarction (STEMI) at young ages with single vessel revascularised and preserved Left ventricule function according to culprit artery. Material and method:We enrolled 108 consecutive patients in our study (mean age +SD of 39,5+-4,1) wih STEMI undergoing percutan coronary intervention (PCI) < 12 hours from symptom onset and as a control group 43 patients ( mean age +SD of 38,5+-3,7) with normal coronary angiogram. The myocardial infarction (MI) patients were under the age of 45 and preserved left ventricule ejection fraction (LVEF) MI patients were divided into three groups by culprit artery as left anterior decending artery (LAD), circumflex artery (CX) and right coronary artery (RCA). MTWA values were calculated after an average of 12 months (8-14 months) from primary PCI by using Modified Moving Average (MMA) method with treadmill test.