Ortaokul öğrencilerinin temel işlem önceliği konularındaki zorlukları
Middle school studen's difficulties with basic transaction priority issues
  1. Tez No: 756278
  2. Yazar: ELİF GEÇGİL NİZİPLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması kapsamında ortaokul öğrencilerinin işlem önceliğine yönelik problem çözme becerilerini ve temel işlem önceliği konusunda aritmetik bağlamda yaşadıkları zorlukları amaçlanmıştır. Ayrıca yaşanılan zorlukların farklı sınıf düzeylerinde nasıl değişim gösterdiği ve hangi zorlukların kendini tekrar ettiği belirlenmiştir. Tarama modelinin kullanıldığı bu çalışma betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 392 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı ve uzman tarafından oluşturulan bir test ile toplanmıştır. Verilerin analizi, nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi ile yapılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen bulgular beş başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar; üslü ifade içeren sorular, parantez içeren sorular, çarpma işleminin önceliği, bölme işleminin önceliği ve aynı önceliğe sahip işlemler içeren sorulardır. Elde edilen bulgular incelendiğinde Herhangi bir matematiksel problemi çözülebilmesi için gerekli olan temel işlemlerin yapılış sıralamasında zorluklar yaşayan öğrencilerin bulunduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçların işlem önceliği üzerine yapılacak çalışmalara ve matematik eğitimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the difficulties experienced by middle school students in problem solving skills related to operation priority were investigated by arithmetical context. In addition, it was determined how the difficulties experienced changed in different grade levels and which difficulties repeated themselves. This study, in which the scanning model was used, is a descriptive study. The study group of the research consists of 392 secondary school students studying in a public school in Gaziantep province Şahinbey district. The data were collected by a test created by the researcher and the expert. The analysis of the data was made with content analysis, one of the qualitative analysis methods. The findings obtained from the analysis of the data were collected under five headings. These titles are; Questions with exponential expressions, questions with parentheses, priority of multiplication, priority of division and operations with the same priority. When the findings were examined, it was seen that there were students who had difficulties in ordering the basic operations necessary to solve any mathematical problem. It is thought that the results obtained from the research will contribute to the studies on operation priority and mathematics education.