Propensity score matching in the election forecasting by focusing on undecided voters
Seçim tahminlerinde kararsız seçmenlere odaklanarak eğilim puanı eşleştirme analizi
  1. Tez No: 756279
  2. Yazar: ZELAL TOPRAK KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM İLK DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
“Kararsız”seçmenlerle nasıl başa çıkılacağı, seçim öncesi anketleri yürüten ve analiz edenler arasında büyük bir endişe kaynağı. Kararsız seçmenler, seçimlerle ilgili çıkarımlarda bulunmayı zorlaştırdığı için seçim tahmini yapmadan önce bu grubun davranışlarını anlamak önemlidir. Türkiye'de bir sonraki seçimlerin kaderini kararsız seçmenler belirleyebilir. Bu tez çalışması, kararsız seçmenlere dayalı kamuoyu yoklamalarının bulgularını kullanarak Türkiye'de bir sonraki milletvekili seçimlerinin sonucunu tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Veri setini analiz etmek için Eğilim Puanı Eşleştirmesi - EPE analizi uygulanmıştır. Seçmenlerin eğilim puanları (EP) hesaplandıktan sonra, kararlı (“Vaka”) ve kararsız (“Kontrol”) seçmenler arasındaki eğilim puanlarına göre eşleştirilmiş çiftler oluşturulur. Eğilim puanını tahmin etmek için lojistik model, sinir ağları ve rastgele ormanlar kullanılmıştır. Eğilim puanını tahmin ettikten sonra ise eşleştirme yöntemlerinden en yakın komşu eşleştirilmesi, optimal eşleştirme ve mahalanobis metrik eşleştirmesi kullanılmıştır. En Yakın Komşu Eşleştirilmesi ile algoritma, kararsız her seçmen için kontrol grubunda en yakın EP'ye sahip bir seçmen bulur. Bu tez çalışmasında önerilen yöntem, %77,5 ile en başarılı eşleştirme oranına ulaştığı için mahalanobis metriği kullanan ve yerine koyarak uygulanan en yakın komşu eşleştirmesidir. Bu yöntemle 2020 verisine göre Türkiye'de bir sonraki milletvekili seçimini Cumhur İttifakı 10,6 puan fark ile kazanırken, 2021 verisine göre Millet İttifakı 4,2 puan farkla öne geçiyor. Son olarak, vaka ve kontrol grupları arasındaki dengeyi değerlendirmek için bu gruplar arasındaki ortak değişken dağılımları kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
How to deal with“undecided”voters is a big worry among those who conduct and analyze pre-election polls. This group makes it difficult to make inferences about elections so it is important to understand the behavior of undecided voters before making election forecasting. Undecided voters may determine the fate of the next elections in Turkey. This thesis aims to predict the outcome of the next parliamentary election in Turkey using findings of opinion polls based on the undecided voters. In order to analyze the data set, Propensity Score Matching (PSM) is performed. After voters' propensity scores (PS) are calculated, the pairs between decided (“Treated”) and undecided (“Control”) voters are formed according to their PSs. In order to estimate propensity score, the logistic model, neural network and random forests are conducted. After estimating the propensity score, among the matching methods, the nearest neighbor matching, optimal matching and mahalanobis metric distance are used. With Nearest Neighbor Matching (NNM), for each undecided voter, the algorithm finds a voter in the control group with the nearest PS. The proposed method of the thesis is the NNM with replacement using Mahalanobis distance because it reaches the most successful matching rate with 77.5%. With this method, while Public Alliance wins the next parliamentary election by 10.6 points according to the 2020 data, the Nation Alliance takes the lead by 4.2 points in 2021. Moreover, the balance in covariate distributions between treatment and control groups is checked by using some diagnostic methods.