Synthesis and characterization of polyphenylene oxidels through various nickel II complexes in solution
Poli (Fenilen oksit) lerin çeşitli nikel (II) komplekslerinden sentezi ile karakterizasyonu
- Tez No: 75628
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, poli(fenilen oksit)lerin, haloj enlenmiş fenollerin amin ligandlarla birlikte yaptıkları geçiş metali komplekslerinin iyot içeren çözeltide sıcaklıkla bozunması yöntemiyle sentezi ve karakterizasyonu araştırılmıştır. Bunun yanısıra, geçiş metali komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu da incelenmiştir.Fenol olarak, 2,4,6-triklorofenol (TCP), 2,4,6-tribromofenol (TBP) kullanılmıştır. Amin ligand olarak ise piridin ve etilendiamin-piridin birlikte kullanılmıştır. Bu fenollerin ve amin ligandların nikel(II) kompleksleri hazırlanıp karakterize edilmiştir. Hazırlanan kompleksler C, H, N, metal analizi, FTIR, UV-Vis ve DSC teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Kompleksler poli(fenilen oksit) elde etmek üzere, iyot içeren toluen çözeltisinde sıcaklıkla bozunmuşlardır. Polimerleşme üç koşulda gerçekleştirilmiştir. İlkinde, polimerleşme süresi ve eklenen iyot miktarı sabit tutulurken değişik sıcaklıklar uygulanmıştır. Daha sonra ise sıcaklık ve iyot miktarı sabit tutularak polimerleşme süresi değiştirilmiştir. Son olarak da polimerleşme süresi ve sıcaklık sabit tutulurken eklenen iyot miktarı değiştirilmiştir. Böylece, sıcaklık, polimerleşme süresi ve eklenen iyot miktarının % dönüşüme, polimerin yapışma ve intrinsik viskoziteye olan etkisi çalışılmıştır. Elde edilen polimerler FTIR, 'H-NMR, 13C-NMR, DSC teknikleri ile karakterize edilmiş ve intrinsik viskosite değerleri viskometrik ölçümlerle bulunmuştur. Yapılan deneyler sonunda; % dönüşüm ve polimerin yapısının başlangıç kompleksinin türüne ve polimerleşme koşullarına bağlı olduğu ancak viskozitenin fazla değişmediği gözlenmiştir. Polimerlerin camsı geçiş sıcaklıkları 1 58°C'den büyük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis and characterization of poly(phenylene oxide)s through thermal decomposition of transition metal complexes of the halogenated phenols with amine ligand(s) in solution in the presence of iodine was examined. Synthesis and the characterization of the transition metal complexes were also described. in2,4,6-Trichlorophenol (TCP), 2,4,6-tribromophenol (TBP) were used as phenols. Pyridine and ethylenediamine-pyridine together were the amine ligands used. Nickel (II) complexes of these phenols and amine ligands were synthesized and characterized. To characterize the complexes prepared, C, H, N, metal analysis, FTIR, UV-Vis, and DSC techniques were used. These complexes decompose thermally to produce poly(phenylene oxide)s in toluene solution in the presence of iodine. Polymerization was performed at three different condition. First, time and the amount of iodine were kept constant and temperature was changed. Then, polymerization was carried out at different time intervals by keeping temperature and the amount of iodine constant. Finally, the amount of iodine was varied at constant temperature and time. The effect of time, temperature and the amount of iodine added on the percent conversion, the structure of polymers and the intrinsic viscosity were investigated. Polymers were characterized by FTIR, H-NMR, C-NMR, DSC techniques and intrinsic viscosities were determined by viscometric measurements. At the end of this work, it was observed that, percent conversion and the structures of the polymeric products depend on the type of the starting complex and polymerization conditions whereas intrinsic viscosities did not change very much. Glass transition temperatures of the polymers were found to be higher than 1 5 8°C.