Development of a methodolgy and a software to convert 2D engineering drawings to 3D solid models
2 boyutlu mühendislik çizimlerinin 3 boyutlu katı modellere dönüştüren metod ve yazılım geliştirilmesi
  1. Tez No: 75629
  2. Yazar: LÜTFİ ERTONG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar destekli tasarım paketlerinden veya tarama cihazları ile daha önceden çizilmiş ozalit çizimlerden alınan görüntüleri 3 boyutlu modellere çeviren bir algoritma geliştirilmiş ve bilgisayar ortamında uygulanmıştır. Tarama cihazı çıktısı olarak alman 2 boyutlu görüntüleri 3 boyutlu modellere çeviren bir algoritma ilk kez geliştirilmiş ve bilgisayar ortamında uygulanmıştır. Bu görüntüler kesik veya tam çizgilerden oluşan bilgileri içeren 2 boyutlu teknik resimlerdir. Bu çalışmada, iki boyutlu görüntüler standard arayüz olan“DXF”dosyalan ile alınmaktadır. Geliştirilen algoritma ve yazılım ilk önce bir üç boyutlu ara tel çerçeve model oluşturmaktadır. Bu algoritma tel çerçevede oluşabilecek belirsizliklerin otomatik olarak silinmesini sağlamaktadır ayrıca tel çerçevede oluşabilecek belirsizliklerin kullanıcı tarafından silinmesine olanak vermektedir.Oluşturulan tel çerçeve model, ticari olarak elde edinilebilen katı modelleme yazılımlarına renklendirme, gölgelendirme gibi işlemler için aktarılabilir. Yazılım Visual Basic programlama diliyle hazırlanmıştır. Düz çizgiler, yaylar ve çemberlerden oluşan 2 boyutlu teknik resimlerle çalışma yapılabilmekte olup başardı sonuçlar elde edilmişin Anahtar Kelimeler : 2 Boyuttan 3 Boyuta Çevrim, Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat, Tel Çerçevelerin Yeniden Oluşturulması.
Özet (Çeviri)
In this study, an algorithm to determine 3-D objects for a given set of engineering drawings from a CAD package or from the blueprint views input by scanning tools is presented. Developing the methodology to convert 2-D scanned views to 3-D models has been a pioneer study. The orthogonal 2-D views contain information in the form of dashed and solid lines. Standard interface“DXF”files has been used to get 2-D views as the input to the software which builds an intermediate three-dimensional wire frame. The algorithm automatically erases the entities which make wire-frame models ambiguous. It also allows the user to erase possible ambiguities manually. The wire-frame model can be exported to the commercially available solid modelers for further manipulations such as rendering and shading.This software has been developed and implemented in Visual Basic programming Language. The 2-D views containing lines, circles and arcs can be dealt with and successful results have been obtained. Keywords : Conversion from 2D to 3D, CAD/CAM, Reconstruction of wire frames. IV