Linear approximations and extensions to distance based multicriteria sorting methods
Mesafe fonksiyonu bazlı sıralı sınıflandırma problemleri için doğrusal yaklaşımlar ve ilave yöntemler geliştirilmesi
- Tez No: 756297
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KARASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çok kriterli sıralı sınıflandırma problemi alternatiflerin önceden tanımlanmış tercihe göre sıralı sınıflara atanmasıdır. Bu tezde en yakın merkez ve mesafe fonksiyonu bazlı çok kriterli sıralı sınıflandırma problemlerine doğrusal yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bu bağlamda üç çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmada en yakın merkez bazlı sınıflandırma problemine bir doğrusal yaklaşım geliştirilmiştir. İkinci çalışmada ilk çalışmanın monoton merkezli versiyonu incelenmiş ve olurluluk koşulları baz alınarak yeni bir doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Üçüncü çalışmada doğrusal olmayan mesafe fonksiyonları sekizgen bir çerçeve ile yakınsanmış ve doğrusal bir mesafe fonksiyonu yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu yaklaşım detaylı olarak incelenip mesafe fonksiyonları ile tutarlı olduğu gösterilmiştir. Matematiksel modellerde doğrusal olmayan formüllerin doğrusal yaklaşımları sayesinde çözüm süresinde önemli ölçüde iyileşmeler sağlanmıştır. Ayrıca çalışılan modellerde sınıflandırma kesinliğinin arttığı da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multicriteria sorting is the assignment of alternatives to predefined preference-ordered classes. In this thesis, linear approximations to the nearest centroid and distance-based multicriteria sorting methods are studied. Three studies are conducted. The first study is the linearization of a nearest centroid-based method. In the second study, the nearest centroid classifier method is investigated under monotonic centroids, and a new linear programming model is developed based on the feasibility and redundancy conditions. In the third study, a new linear octagonal approximation for nonlinear oval contours of distance functions is developed and analyzed. It is shown that the new approximation is consistent with distance functions. Due to the elimination of nonlinearities in mathematical programs, solution time decreases significantly . It is also observed that the classification accuracy increases in the studied models.