Patlıcan (Solanum melongena L.) yetiştiriciliğinde farklı kalınlıktaki malç materyallerinin yabancı ot kontrolü ve verim üzerindeki etkisi
The effect of different thicknesses of mulch materials on weed control and yield in eggplant (Solanum melongena L.) cultivation
- Tez No: 756302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma 2021 yılında, farklı kalınlıktaki farklı malç materyallerinin patlıcanda yabancı otlanmaya ve verime etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma da üç farklı malç materyali (kâğıt, çim ve buğday samanı), üç farklı kalınlıkta (5 cm, 10 cm, 15 cm) kullanılmıştır. Malçlamanın yabancı otlanmaya, yabancı ot kuru ağırlığına(gr), bitki boyuna (cm), bitki başına alınan meyve sayısına (adet), meyve ağırlığına (gr), bitki başına verime (kg) ve verim (kg/da) üzerine etkileri araştırılmıştır. Parsellerde bulunan yabancı ot yoğunluğunu belirlemek için üç sayım yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda malçlamanın incelenen tüm parametreler üzerine istatistiki olarak fark oluşturduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda deneme alanında 8 familyaya ait toplamda 17 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Yapılan sayımlar sonucunda malç materyallerinin serildiği parsellerde Sorghum halepense L., Convolvulus arvensis L. ve Xanthium strumarium L. yabancı otlarının çıkış yaptıkları gözlemlenmiştir. Yapılan sayımlar içerisinde yabancı ot yoğunluğunun en fazla çim 1 ve en düşük ise kâğıt 3 parsellerinde olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmada malç materyalleri içerisinde en düşük yabancı ot kuru ağırlık ortalaması kâğıt 3 (42 gr/m2), en yüksek ortalama ise çim 1 (210,3 gr m2) parsellerinden elde edilmiştir. Çalışma sonucunda patlıcan verim unsurları içerisinde en yüksek ortalama değerler bitki boyu yönünden saman 2 (78,3 cm), bitki başına alınan meyve sayısı yönünden çim 3 (19,74 adet), meyve ağırlığı yönünden çim 3 (162,05 gr), bitki başına verim yönünden çim 3 (3,2 kg) ve verim yönünden çim 3 (8.320 kg/da) parsellerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2021 to determine the effect of different mulch materials of different thicknesses on weeding and yield in eggplant. In the study, three different mulch materials (paper, clipping grass and wheat straw) were used in three different thicknesses (5 cm, 10 cm, 15 cm). In the study, the effects of mulching on weeding, weed dry weight(gr), eggplant height (cm), number of fruits per plant (pieces), fruit weight (gr), yield per plant (kg) and yield (kg/da) were investigated. In the study, three counts were made to determine the weed density in the plots. As a result of the analyzes made, it was observed that there was a statistical difference on all parameters of the mulching materials. As a result of the study, a total of 17 weed species belonging to 8 families were determined in the experimental area. As a result of the counts, it was observed that Sorghum halepense, Convolvulus arvensis and Xanthium strumarium weeds emerged in the plots where the mulch materials were laid. It was observed that weed density was the highest in clippinggrass1 and the lowest density was in paper3 parcels among the counts. In the study, the lowest weed dry weight average among the mulch materials was obtained in paper3 (42 g) and the highest average in clippinggrass1 (210.3 g) plots. As a result of the study, the parcels with the highest average values among the eggplant yield parameters, plant height was in straw2 (78.3 cm), number of fruits per plant was in clippinggrass3 (19.74), fruit weight was in clippingrass3 (162.05 gr). The yield per plant was in clippinggrass3 (3.2 kg) and the yield was in clippinggrass3 (8.320 kg/da).