Female experience of space: Readings from two novels
Kadınların mekan deneyimi: İki romandan okumalar
- Tez No: 756326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GIORGIO GASCO, ÖĞR. GÖR. SEGAH SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, romanların analizi üzerinden, Türk kadınının farklı dönemlerdeki mekânsal deneyimini, mekân ve toplumdaki kültürel ve politik değişimler ışığında ortaya koymayı hedeflemektedir. Yaşanılan mekânlar, bireylerin alanlardır; kişilerin gündelik yaşamları yaşanan mekân içinde ve çevresinde ortaya konur. Cinsiyet farklılığının siyaseti, kişinin mekân algısındaki en önemli değişkenlerden biridir. Çok sayıda politik, rejimsel ve özerk harekete şahit olan Türkiye bağlamı, farklı zamanlardaki toplumsal cinsiyet ve mekân ilişkilerinin araştırılması için kayda değer bir çalışma alanı sağlar. Bu araştırma da, Suat Derviş'in Hiçbiri (1921) ve Duygu Asena'nın Kadının Adı Yok (1987) adlı eserlerinin analizi üzerinden, yaşanan mekanın çok katmanlılığını feminist bir bakış açısı ile vurgulamaktadır. Bu iki roman, Osmanlı İmparatorluğu'nun sonundaki birinci dalga feminist dönemin ve 1980'lerden sonra Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ikinci dalga feminist dönemin koşullarındaki mekân deneyimini yorumlamak üzere seçilmiştir. Araştırma, çok disiplinli bir bakış açısıyla mimari, edebiyat, coğrafya ve sosyoloji disiplinlerini birleştiren anlatımsal analiz yöntemini benimsemiştir. Yapılan analiz, kadınların günlük hayatına dair mekân ve göstergelere, ve kadınların özel ve kamusal alandaki deneyimleri üzerindeki politik ve kültürel etkilere ışık tutmaktadır. Çalışmanın ana savı, sosyo-politik ortam teorik olarak ilerlemeye işaret etse de, içselleştirilmiş sosyo-kültürel normların, düzenlemelerin ve eril kontrolün, kadınların mekan deneyimi ve algısına büyük etkisi olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the spatial experience of Turkish women throughout time in the light of cultural and political changes in space and society through analysis of novels. The lived spaces are the loci of human beings and individuals' everyday lives are staged in and around the lived space. The politics of gender difference is one of the most significant variables in one's experience and perception of space. Turkish context, having experienced multiple politics, regimes, and autonomous movements for women's liberation, provides a significant case for the research of gender-space relationships in various periods. By analyzing Hiçbiri (1921) by Suat Derviş and Kadının Adı Yok (1987) by Duygu Asena, the thesis attempts to highlight the multi-layered dimensions of the lived spaces with a feminist perspective. Two novels are chosen to depict the conditions in the first-wave feminist period at the end of the Ottoman Empire and the second-wave feminist period in the Turkish Republic after the 1980s. The research uses narrative analysis to enable a multi-disciplinary viewpoint combining the disciplines of architecture, literature, geography, and sociology. The analysis provides insight into spaces and demonstrations of women's everyday life, as well as into political and cultural influences on women's performance in public and private spaces. The main argument is that internalized socio-cultural norms, regulations and masculine control have an immense impact on women's experience and perception of space even when the socio-political milieu implies progression in theory.