Syntheses of conjugated polymers and investigation the effect of gold nanoparticle - thiol interaction for organic solar cell application
Organik güneş hücreleri uygulaması için konjüge polimer sentezi ve altın nanopartikül - tiol etkileşiminin incelenmesi
  1. Tez No: 756333
  2. Yazar: SELİN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde beş adet benzo[c][1,2,5]tiadiazol bazlı konjuge polimer sentezlenmiştir. Bunlardan dördü Stille ve Suzuki kenetlenme tepkimeleri ile sentezlenmiştir ve geri kalan polimer, post-polimerizasyon ile sentezlendi. Alkil zincirinin ucundaki fonksiyonel grupların etkisi analiz edildi. Ayrıca, P1-SH için organik güneş pili verimliliği üzerindeki tiyol grubu ve altın nanoparçacık etkileşimi araştırıldı. Polimerlerin elektronik ve optik bant aralıkları P1, P1-Br, P1-SH, P2 ve P3 için sırasıyla 1.85/1.81, 1.95/1.85, 1.83/1.95, 1.87/1.87 ve 1.83/1.85 eV olarak bulunmuştur. Ayrıca, organik güneş pillerinin aktif tabakasına altın nanoparçacıkların eklenmesinin fotovoltaik özellikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sentezlenen polimerleri değerlendirmek için jel geçirgenlik kromatografisi (GPC), termal gravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve UV-Vis-NIR spektroskopisi kullanıldı. Döngüsel voltametri (CV) tekniği kullanılarak polimerlerin redoks davranışları ve elektronik bant boşlukları incelenmiştir. Nitrojen dolu bir eldivenli kabin sisteminde cihaz üretimi ve akım/gerilim özelliği ölçümleri yapılmıştır. Sentezlenen polimerler, ITO/PEDOT:PSS/polimer:PC71BM/LiF/Al'nin tipik tip cihaz yapısı için verici birimler olarak görev yaptı ve PC71BM alıcı birim olarak hizmet etti. 100 mW cm-2 ışık altında, cihazların fotovoltaik özellikleri ölçüldü. PCE açısından en iyi cihaz performansları P1 için %2.06 , P1-Br için % 1.52, P1-SH için %1,22 bulundu. P1-SH:AuNP'lerin fotovoltaik çalışmaları araştırılmış ve PCE açısından en iyi cihaz performansları % 1.08 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, five benzo[c][1,2,5] thiadiazole-based conjugated polymers were synthesized. Four of them were synthesized via Stille and Suzuki coupling reactions and the remaining one was synthesized by post-polymerization. The effect of functional groups of the tip of the alkyl chain was analyzed. Moreover, thiol group and gold nanoparticle interaction on the organic solar cell efficiency for P1-SH were investigated. Electronic and optical band gaps of polymers were found as 1.85/1.81, 1.95/1.85, 1.83/1.95, 1.87/1.87, and 1.83/1.85 eV respectively for P1, P1-Br, P1-SH, P2, and P3. Furthermore, the effect of the addition of gold nanoparticles to the active layer of organic solar cells on photovoltaic properties was investigated. Gel permeation chromatography (GPC), thermal gravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimeter (DSC), and UV-Vis-NIR spectroscopy were used to evaluate the synthesized polymers. By using the cyclic voltammetry (CV) technique, redox behaviors and electronic band gaps of polymers were examined. In a nitrogen-filled glovebox setup, device manufacture and current/voltage property measurements were performed. Synthesized polymers served as the donor units for the typical type device structure of ITO/PEDOT:PSS/polymer:PC71BM/LiF/Al, with PC71BM serving as the acceptor unit. Under 100 mW cm-2 light, the photovoltaic characteristics of the built-in devices were measured. Best device performances in terms of PCE were found as 2.06 % for P1, 1.52 % for P1-Br, 1.22 % for P1-SH. Photovoltaic studies of P1-SH:AuNPs were investigated and the best device performances in terms of PCE were found as 1.08 %.