Sodyum benzoat'ın koryoallantoik membran (CAM) modelinde anjiyogenez ve oksidatif stres üzerine etkileri
The effects of sodium benzoate on angiogenesis and oxidative stress on the chorioallantoic membrane (CAM) model
- Tez No: 756334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ENES SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Histology and Embryology, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sağlıklı besin elde etmek üzere gıdaların işlenme aşamasında birçok ilave unsur kullanılmaktadır. Gıdanın üretimi ve taşınması aşamalarında eklenen maddelere gıda katkı maddesi adı verilmektedir. Gıdalarda, katkı maddelerine başvurulma nedeni besinin farklı kaynaklar veya etmenlerden kirlenmesinin önüne geçilmesidir. Gıda katkı maddeleri koruyucular, besin katkı maddeleri, renklendirici maddeler, tatlandırıcı maddeler, tekstüre edici maddeler ve çeşitli maddeler şeklinde sınıflandırılmaktadır. Gıda katkı maddelerinden olan Sodyum Benzoat (SB) genel olarak alkollü içeceklerde, meyve ve sebze sularında, gazlı meşrubatlarda, alkollü-alkolsüz içeceklerde, konservelerde, çeşitli soslarda ve kozmetik ürünlerinde küf, maya, bakteri oluşumunu inhibe etmek maksadıyla kullanılan benzoik asidin sodyum tuzu olarak tanımlanmaktadır. Her maddenin fazla tüketilmesi toksik etki göstermektedir. İşlenmiş gıdalara eklenen kimyasal maddelerin bazıları etik açıdan sorunlu kabul edilmektedir. SB'nin gıda katkı maddesi olarak kullanımıyla ilgili pek çok endişe bulunmaktadır. Bu çalışma tavuk embriyosunda koryoallantoik membran (CAM) modeli kullanılarak anjiyogenez ve oksidan-antioksidan aktivitelerin test edilip taranması suretiyle gıda katkı maddelerinden, SB'nin olası yan etkileri ve sebep olabileceği sonuçları gözlemlemek amacıyla tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many additives are used in the processing of foods to obtain healty food. Food additives the substances that are added during the processing and transportation of foodare called as food additives . The purpose of using food additives is to prevent contamination of food from various sources and factors. Food additives are classified as preservatives, nutritional additives, coloring agents, flavoring agents, texturizing agents and various substances. Sodium Benzoate (SB), one of the food additives, is defined as the sodium salt of benzoic acid, which is generally used in alcoholic beverages, fruit and vegetable juices, carbonated soft drinks, alcoholic and non-alcoholic beverages, conserves, various sauces, and cosmetics products to inhibit the formation of mold, yeast and bacteria. Excess consumption of each substance shows toxic effects. Some of the chemicals added to processed foods are considered ethically problematic. There are many concerns about the use of SB as a food additive. This study was designed to observe the possible side effects and possible consequences of Sodium Benzoate from food additives by testing and screening angiogenesis and oxidant-antioxidant activities using the chorioallantoic membrane (CAM) model in chicken embryos.