Derlem destekli bir İngilizce ders kitabı ile geleneksel olarak hazırlanmış bir ders kitabının kelime dağarcığı profillerinin incelenmesi
Lexical content analysis of a corpus-informed elt textbook and a traditionally-prepared textbook
- Tez No: 756332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, derlem destekli bir İngilizce ders kitabı ile geleneksel olarak hazırlanmış bir İngilizce ders kitabının kelime içeriklerinin genel İngilizcede en sık karşılaşılan 2000 kelimeyi (NGSL) kapsama oranlarını araştırmaktadır. Ayrıca bu araştırma derlem tabanlı bir yaklaşım kullanarak her kitabın sözcüksel sıklık profillerindeki benzerlikleri ve farklılıkları göstermeyi amaçlar. Analiz edilen örnek ders kitapları Touchstone 3 ve Headway Pre-intermediate'dir. Ders kitaplarının sözcüksel içeriğinin profilini çıkarmak için 'Vocabulary Profiler Compleat' ve 'Frequency'araçları kullanılmıştır. En sık kullanılan 2000 İngilizce kelimenin (NGSL-1 ve NGSL-2) kapsama oranlarının derlem tabanlı ders kitabında %74,2 ve geleneksel ders kitabında %82,2 olduğu ve bu kelimelerin kapsama oranlarının her iki kitapta da istenen seviyenin altında bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuç aynı zamanda İngilizcenin en sık kullanılan kelimelerinin içeriğinin derlem tabanlı ders kitabında daha düşük olduğunu da göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma, kitaplardaki kelimelerin tekrar oranını bulmak için ders kitaplarındaki kelime türlerinin (type) faklı kelimelerin (token) toplamına oranını (TTR) da incelemektedir. Sonuç, her iki ders kitabının, özellikle de derlem tabanlı ders kitabının, yüksek frekanslı kelimelerin daha sistematik bir şekilde kapsanmasına ve tekrar edilmesine ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the vocabulary profile of a corpus-informed ELT textbook and a traditionally-prepared ELT textbook in terms of their coverage of 2000 high-frequency words of New General Service List (NGSL). It also aims to demonstrate the similarities and differences in the lexical frequency profiles of each book, using a corpus-based approach. The sample course books analyzed are Touchstone 3 and Headway Pre-intermediate. Vocabulary Profiler Compleat and Frequency tools are utilized to profile the lexical content of the textbooks. The overall profile reveals that vocabulary coverage of the most frequent 2000 words of English (NGSL-1 and NGSL-2) is 74.2% in the corpus-informed textbook and 82.2% in the conventional course book, indicating that they are below the desired level for good comprehension and the lexical coverage of high frequency words in corpus-informed textbook is lower. Moreover, this study examines the type-token ratios (TTR) of the textbooks to find out the recycling rate of the vocabulary. The result shows that both course books, especially the corpus-informed textbook, need more systematic coverage and recycling of high frequency words.