Tsunami maximum runup and focusing through earthquake source parameters
Deprem kaynak parametreleri ile tsunami runup ve odaklanma tahmini
- Tez No: 756342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZÜLFÜ AŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, depremden kaynaklanan deniz tabanı deformasyonunun anında deniz yüzeyine aktarıldığı varsayılarak, geniş bir deprem senaryosu seti için N-dalga profili deniz tabanı deformasyonuna uydurulmuştur. Dolayısıyla, N-dalgası parametreleri deprem kaynağı parametreleri cinsiden belirlenerek başlangıç tsunami profilini ifade etmekte kullanılmıştır. Ardından, maksimum tsunami tırmanma formülü kullanılarak, maksimum tsunami tırmanması deprem fay parametreleri ile sunulmuştur. Sonuçların, tsunami saha çalışma ölçümlerine karşı test edilerek, arazi tsunami tırmanma verileri ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. Daha sonra, deprem kaynağı parametreleri kullanılarak tanımlanan sonlu uzunluktaki tsunami başlangıç profilinin yayılması, tsunami odaklaması --N-dalgasının çöküntü tarafındaki anormal dalga yüksekliği-- deprem kaynağı parametreleriyle ilişkilendirilmiştir. Odak noktası kıyı şeridine yakın olduğunda, tsunami hedef kıyı şeridi için çok daha tehlikeli olacaktır. Burada sunulan sonuçlar, tanık olunan olağandışı gözlemlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the N-wave profile is fitted to the seafloor deformation for a large set of earthquake scenarios, i.e., assuming that the seafloor deformation resulting from an earthquake instantaneously transfers to the sea surface. Hence, the N-wave parameters are identified with respect to the earthquake source parameters allowing to express the initial tsunami profile in terms of the earthquake source parameters. Then, the maximum tsunami runup is presented through the earthquake fault plane parameters using the maximum runup formula. The results are tested against field runup measurements for several events observing good agreement. Then, propagating the finite crest length initial profile defined using earthquake source parameters, the tsunami focusing --abnormal wave height in the leading depression side of an N-wave-- is related to the earthquake source parameters. A tsunami can be much more hazardous for the target coastline when the focusing point is close to the shorelines. The results presented here can help better understand the unusual observations witnessed in the fields.