Investigation of fatigue behavior of 3D printed PLA beams reinforced with carbon fibers
Karbon elyaf takviyeli 3D baskılı PLA kirişlerin yorulma davranışının incelenmesi
- Tez No: 756346
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
3D baskı teknolojisini kullanması, araştırmacıların kompleks parçaları daha kolay ve daha kısa sürede üretmelerini sağladı. 3D baskının en yaygın yöntemlerinden biri FDM yöntemidir. Bu teknoloji, hafif ürünlerin farklı dolgu yoğunluğu kullanılarak oluşturulmasına olanak tanır. Bu araştırmada, ana 3D baskı parametrelerinin PLA ürünlerinin çekme mukavemetini ve Yorulmasını nasıl etkilediğini araştırmak için saf PLA ve karbon fiber takviyeli PLA'ya çekme testi ve yorulma testi uygulanmıştır. Numuneler, %70 ve %100 olmak üzere iki dolgu yoğunluğu yüzdesi kullanılarak tasarlanmıştır. Ayrıca, Numuneler 3 tip malzeme kullanılarak tasarlanmıştır: (%15 karbon fiber takviyeli saf PLA ve %20 karbon fiber takviyeli PLA). Numuneler üzerinde çekme ve yorulma deneyleri yapılmış ve çalışmanın sonuçları, %15 karbon fiber takviyeli PLA kullanımının en yüksek mekanik özelliklere sahip olduğu sonucunu göstermiştir. Karbon fiber yüzdesi %20'ye ulaştığında, 3D baskı sırasında karbon fiberin malzemenin katmanlarının yapışmasına etkisi nedeniyle malzemenin mekanik özellikleri bozulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Using 3D printing technology has enabled researchers to manufacture complex parts more easily and in less time. One of the most common methods of 3D printing is the FDM method. This technology allows lightweight products to be built using different infill density. In this research, tensile test and fatigue test are applied to pure PLA and PLA reinforced with carbon fiber to investigate how main 3D printing parameters influence the tensile strength and Fatigue of PLA products. Samples are designed using two infill density percentage, 70% and 100%. The samples are also designed using 3 types of material: (pure PLA , PLA reinforced with 15% carbon fiber, and PLA reinforced with 20% carbon fiber). Tensile and fatigue experiments were conducted on the samples, and the results of the study concluded that the use of PLA, reinforced with 15% carbon fiber, is the one that achieves the highest mechanical properties. When the percentage of carbon fiber reaches 20%, the mechanical properties of the material deteriorate due to the effect of carbon fiber on the adhesion of the layers of the material during 3D printing.