Hilenin önlenmesinde iç denetim rolünün incelenmesi : Gaziantep ili örneği
A research on responsibilities for independent auditing of financial statements: The case of gaziantep
- Tez No: 756347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojik gelişmelerin ve ticari işlemlerin çeşitliliğinde meydana gelen artışlar, muhasebe sisteminde meydana gelen hata ve hilelerin sayısını ve çeşitliliğini artırmıştır. Hile sadece işletmeye maddi olarak zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kurum imajına da zarar verir ve işletmenin sürdürülebilirliğine zarar verir. Dolandırıcılığın tespiti veya önlenmesi işletmeler için oldukça zor bir süreçtir. İşletme yönetimi, bir iç kontrol sistemi kurarak kontrol işlevini, iç denetim işlevini yerine getirerek iç kontrol sisteminin etkin işleyişini yerine getirir. İç denetim, işletmelerin hedeflerine ulaşmasına, kurumsal yönetim anlayışının sağlanmasına ve risklerin daha iyi yönetilmesine destek olur. Bu çalışmanın amacı, işletmelerde muhasebe hatalarının ve hilelerinin önlenmesinde etkin muhasebe iç denetiminin rolünü ve önemini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep'te iç muhasebe sistemine sahip 10 işletme oluşturmaktadır. Anket yöntemiyle yüz yüze görüşme yoluyla elde edilen veriler, betimsel istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, etkin bir iç denetimin, iyi oluşturulmuş bir iç kontrol sistemi ile birlikte işletmede karşılaşılabilecek olası hatalı ve hileli muhasebe işlemlerinin azaltılmasında olumlu etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde denetim, denetim türleri, denetimin gelişimi, iç denetim süreci ve denetim standartları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde hile ve muhasebe hilesi kavramları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Gaziantep ilinde iç denetim faaliyeti gerçekleştiren işletmelerle yapılan görüşme sonuçları nitel yöntemlerle incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde iç denetimin muhasebe hilelerini önlenmesi açısından etkinliğinin ortaya konulması amacıyla yapılan araştırmada, iç denetçiler ile gerçekleştirdiğimiz anketler neticesinde aldığımız cevaplara istinaden işletmelerde iç denetim süreci, iç denetimin muhasebe faaliyetleri üzerindeki etkisi, iç denetimin muhasebe hileleri üzerindeki etkisi ve iç denetimin işletme geleceğine yönelik etkinliği gibi bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increases in the diversity of technological developments and commercial transactions have increased the number and variety of errors and frauds in the accounting system. Cheating not only damages the business financially, but also damages the corporate image and harms the sustainability of the business. Detection or prevention of fraud is a very difficult process for businesses. Business management fulfills the control function by establishing an internal control system and the effective functioning of the internal control system by performing the internal audit function. Internal audit helps businesses achieve their goals, ensure corporate governance and better manage risks. The aim of this study is to investigate the role and importance of effective accounting internal auditing in the prevention of accounting errors and frauds in businesses. The sample of the research consists of 10 enterprises with internal accounting system in Gaziantep. The data obtained through face-to-face interviews with the questionnaire method were analyzed using descriptive statistical methods. In the study, it was concluded that an effective internal audit, together with a well-formed internal control system, has a positive effect on reducing the possible erroneous and fraudulent accounting transactions that may be encountered in the enterprise. In the first part of the study, audit, audit types, audit development, internal audit process and audit standards were evaluated. In the second part of the study, the concepts of fraud and accounting fraud were examined. In the third part of the study, the results of the interviews with the companies that carry out internal audit activities in Gaziantep province were analyzed with qualitative methods. In the conclusion part of the study, in the research conducted to reveal the effectiveness of internal auditing in terms of preventing accounting fraud, the internal audit process in enterprises, the effect of internal auditing on accounting activities, the effect of internal auditing on accounting fraud and the effectiveness of internal auditing on the future of the enterprise, based on the answers we received as a result of the questionnaires we conducted with internal auditors. Findings such as.