Kenya ve Tanzanya'da devlet kimliği inşasının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of construction of state identity in Kenya and Tanzania
- Tez No: 756348
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Soğuk Savaş döneminde bağımsızlıklarını kazanan Afrika devletlerinin benzer iç ve dış dinamiklerine rağmen nasıl farklı devlet kimlikleri benimsediği sorusuna yanıt aranan bu tez çalışmasında, Kenya ve Tanzanya'da devlet kimliğinin üzerine inşa olduğu kurumsal yapıları ve siyasal elitin karar verme süreçlerindeki etkinliği incelenmiştir. Uluslararası sistemin küçük ve zayıf devletleri olarak büyük güçlere rağmen politika geliştirme imkânı oldukça sınırlı olmakla birlikte, bu tez kapsamında Kenya ve Tanzanya'da tarihsel olarak inşa edilen kurumsal altyapıların ve siyasal elit tarafından benimsenen devlet kimliğinin kurucu bir rol üstlendiği, küresel siyasetin kırılma noktalarından geçerken kimliğin çıpa görevi gördüğü ve devletlerin uluslararası sistemdeki etkinliğinin yönünü belirlediği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is initiated on the question of how the statehood processes of African states differentiate from each other despite their similar dynamics. In this context, the institutional structures on which the state identity is built and the effectiveness of the political elite in the decision-making processes in Kenya and Tanzania is examined. It is argued that Kenya and Tanzania are the small and weak states of the international system and have very limited influence over policy-making processes because of the dominance of the great powers; however, the historically constructed institutional infrastructures and state identity adopted by the political elites in those countries have fundamental role where identity acts as an anchor while passing through the breaking points of global politics.