Government transition and the role played by armies in East Africa: A comparative study
Doğu Afrika'da hükümet değişikliği ve ordunun rolü: Karşılaştirmalı analiz
- Tez No: 484037
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÇİĞDEM KENTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Doğu Afrika ülkeleri eski İngiliz eski kolonileridir ve Kralın Afrika Tüfekleri'nin mirasçılarıdır. Doğu Afrika ülkeleri 1960'lı yıllarda bağımsızlıklarını kazandılar ve 1964 yılında Doğu Afrika isyanlarına tanıklık ettiler. İsyanların akıbeti, sivil-asker ilişkileri için bir dönüm noktası oldu. Ülkeler birbirlerinden ayrıldığından beri, Kenya ve Tanzanya ordunun kontrolünde benzer yol izlemiştir. Fakat, Uganda'nın, isyancılarla başa çıkamaması, orduyu güçlü bir siyasi araç haline getirmiş ve ülkenin askeri darbeler ve iç savaşlar yaşamasına neden olmuştur. 1986'da Museveni'nin göreve gelişi bir umut vaat etmişse de Museveni 1986'dan beri iktidardan ayrılmamıştır. Buna ek olarak, ülke, bağımsızlığından beri barışçıl hükümeti değişikliğini hiç deneyimlememiştir. Uganda'da bunlar yaşanırken, Kenya ve Tanzanya barışçıl hükümete geçişi genel seçimlerle sağlamıştır. Bu tez, Kenya ve Tanzanya hükümet değişimlerini barışçıl bir şekilde yönetebilirken Uganda'nın neden başarısız olduğunu incelemektedir. Uganda ordusunun, başkanı iktidarda tutmak için oynadığı rol bu tezde vurgulanacaktır. Bu çalışma niteliksel tarihsel analize dayanır. Uganda, Kenya ve Tanzanya sonuca ulaşmak için karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
East African countries were the former colonies of British and the inheritors of King's African Rifle (KAR). All East African countries gained independence in 1960's and experienced the East Africa mutinies in 1964. The aftermath of the mutinies was a cross road to civil-military relations. Since then the countries have diverged, Kenya and Tanzania have taken the same direction of controlling the army. Uganda's failure to deal with the mutineers made the army a powerful political instrument, that the country experienced military coups and civil wars. The coming of Museveni in 1986 brought hope but Museveni has been in office since he seized power in 1986 to the present. In addition to that, the country has never experienced peaceful government change since independence while at the same time Kenya and Tanzania have managed peaceful government transition via general elections. This thesis addresses the main research question why Kenya and Tanzania have managed peaceful government change but Uganda has failed? I argue that, the Ugandan army has been playing a crucial role in keeping presidents in power. This study relies on qualitative historical analysis (QHA). The cases will be compared and contrasted to reach conclusions.