Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde el hijyeninin önemi
The importance of hand hygiene in the prevention of healthcare-associated infections
- Tez No: 756355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar (SHİE) Türkiye' de ve tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür enfeksiyonlar hastada mortalite ve morbitideye, başka ek hastalıklara, tedavi süresinin ve hastanede yatış süresinin uzamasına, duygusal strese, izolasyon gereken hasta sayısının artmasına, hastane için ek maliyetlere ve bununla beraber ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Fakat sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar uygun önlemler alındığında ve yeterli el hijyeni sağlandığında önemli düzeyde önlenebilmektedir. Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonları önlemede en etkili ve en ucuz yöntem el hijyenidir. Uygun el hijyeni sağlanabilmesinin ilk koşulu sağlık personelinin el hijyeninin önemi ile ilgili bilgilendirilmesi, el hijyeni konulu eğitimler verilmesi ve denetimler düzenlenmesidir. Çünkü patojen mikroorganizmalar sağlık personelinin elleri aracılığıyla hastadan hastaya bulaşmaktadır. Patojen mikroorganizmaların geçişini engellemek için uygun izolasyon önlemleri ve el hijyeni uygulanmaktadır. Yapılan birçok çalışmada sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların %30' unu sadece el hijyeniyle önlenebildiği gözlenmiştir. Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonları önlemek için enfeksiyon kontrol komiteleri oluşturulmalı, hastanelerde düzenli sürveyans yapılmalı ve en önemlisi de sağlık personelinin sürekli eğitimi gelmektedir. Eğitimlerin de davranışa dönüşebilmesi için sürekli el hijyeni gözlemleri yapılmalı, çalışanlara geri bildirimlerde bulunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Healthcare-associated infections (HCAI) emerge as an important health problem in Turkey and all over the world. Such infections cause mortality and morbidity, other additional diseases, prolongation of the duration of treatment and hospitalization, emotional stress, increase in the number of patients requiring isolation, additional costs for the hospital and economic losses. However, healthcare-associated infections can be significantly prevented when appropriate precautions are taken, and adequate hand hygiene is provided. Hand hygiene is the most effective and least expensive method to prevent healthcare-associated infections. The first condition of providing appropriate hand hygiene is to inform health personnel about the importance of hand hygiene, to provide training on hand hygiene and to organize inspections. Because pathogenic microorganisms are transmitted from patient to patient through the hands of health personnel. Appropriate isolation measures and hand hygiene are applied to prevent the transmission of pathogenic microorganisms. In many studies, it has been observed that 30% of healthcare-associated infections can be prevented by hand hygiene alone. Infection control committees should be established to prevent healthcare-associated infections, regular surveillance should be carried out in hospitals, and most importantly, continuous training of healthcare personnel should come. In order for trainings to turn into behaviors, continuous hand hygiene observations should be made, and feedback should be given to the employees.