2019-2020 yılları arasında cuma hutbelerinde kullanılan hadislerin değerlendirilmesi
Evaluation of the hadiths used i̇n fri̇day sermons between 2019 and 2020
  1. Tez No: 756354
  2. Yazar: EMİNE ŞEFİKA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Kur'an ve Sünnet, İslam Medeniyeti'nin birbirinden ayrılmayan iki önemli unsurudur. Sünnet, Kur'an'ı açıklama hususunda Kur'an'dan sonra ilk kaynaktır. Hz. Peygamber zamanında bizzat kendi ağzından çıkan sözler, yaptığı fiiller veya sükût ettiği haller hem Hz. Peygamberin vefatından önce hem de Hz. Peygamberin vefatından sonra gerek şefevî gerekse kitabi olarak nesilden nesile aktarılmış ve günümüze kadar sağlıklı bir şekilde ulaşmıştır. İnsanlara dînî bilgileri ulaştırma, dîni öğretme hususunda vasıta olan hutbelerde de âyet ve hadislere sıkça yer verilmiştir. Biz de bu tezimizde 2019 - 2020 yılları arasında T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cuma hutbelerinde kullandığı hadislerin sıhhat durumunu ve genel içerik olarak incelemesini yapacağız. Günümüzde cuma hutbelerinin merkezî olarak, Türkiye'nin her yerinde aynı okutulması, bu konunun önemini ortaya koymaktadır. Türkiye'nin her yerinde aynı hutbe okutulmaktadır ve bu hutbeler muhâtap kitlenin dînî algısının oluşmasında büyük paya sahiptir. Bu sebepten, hutbelerde hangi konuların işlendiği, hangi hadislerin okutulduğunun bilinmesi, hem ülkemizde nasıl bir dînî anlayışın olduğunu kavramamıza hem de bu alanda ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği hususunda bizlere yardımcı olacaktır. Araştırmamız 2019 ve 2020 yıllarında T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cuma hutbelerinde kullandığı hadislerin ayrı ayrı incelemesini içermektedir. İncelediğimiz hadislerin sıhhati hakkında çeşitli âlimlerin görüşlerine yer verilmiş, bölüm sonlarında da genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an and the Sunnah are two inseparable elements of Islamıc cıvılızatıon. The Sunnah is the fırs source to explain the Qur'an. The words that came out of hıs own mouth during the tıme our Master the Prophet, the deeds he did or the states that kept silent after the death of our Master, were transferred from generatıon, both orally and in writing and have reached the present day correctly. Verses and Hadiths are frequentlyused in sermons whıch are a means of conveyıng relıgıous informatıon. Today, as the center of Friday sermons, the same teaching all over Turkey reveals the importance of this issue. The same sermons are delivered all over Turkey and these sermons have a great share in the formation of the religious perception of the audience. Fort his reason, knowing which topics are covered in the sermons and which Hadiths are taught will help us both to understand what kind of religious understanding there is in our country and what changes should be made in this area. In thıs thesıs, we wıll analyze the hadıths used in Frıday sermons, whıch were prepared by the Presıdency of Religious Affairs between 2019 – 2020 and taught centrally all over Turkey, in terms of authenticity and general content. Our research was conducted by T.C between 2019 and 2020. İt includes a saparate examination of the hadiths used by the Presidency og Religious Affairs in Friday sermons. The opinions of various scholars about the authenticity of the hadiths we examined were given, and general evaluations were made at the end of the chapters.