Production line calibration with data analysis
Veri analizi ile üretim hattı kalibrasyonu
- Tez No: 756365
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DAYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ürün ağırlıkları üretim sürecinin hem kontrol edilebilir hem de kontrol edilemeyen faktörler ile istatistiksel olarak bağlantı olabilir. Kontrol edilemeyen faktörlerin kontrol edilebilenlerle korelasyona sahip olabilir. Ürün ağırlıklarını enküçükleyen altı kontrol edilebilir faktörlerin değerlerini bulduk. Buna ek olarak, kontrol edilemeyen faktörlerin belirsizliğini ve aralarındaki korelasyonun ürün ağırlığı enküçüklemesini etkileyebileceğini bulduk. Bulgular, şirketin üretim maaliyetlerini azatlmasını sağlayabilir. Ayrıca, doğrudan ürün ağırlığını enküçüklemesini geliştirmeyi hedefleyen tamamıyla Bayesian olan bir deneysel tasarım problemi formüle ettik. Bayesian hiyerarşik bir model kurup parametlerinin sonraki dağılımları Gibbs örnekleyicisi ile simüle ettik. Fakat bu örnekleyicinin dengeye ulaşma süresinin ve efektifliğinin, tasarım problemini çözmek için denenen aday çözüm noktalarından etkilenebileceği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Product weights can be statistically related to controllable and uncontrollable factors of the production processes. Uncontrollable factors may be correlated with controllable factors. We fitted a response surface approximator of product weights and found sub-optimal controllable factors' values that minimize product weight. Furthermore, we found that the uncertainty of uncontrollable variables and the correlation among them may affect the result of product weight minimization. The company may implement these findings to reduce the cost of production. Also, we formulated a fully Bayesian experimental design problem to minimize product weight tolerance limits and built hierarchical models. Posterior distributions of the hierarchical models' parameters can be simulated by a Gibbs sampler. However, we conclude that the effectiveness and convergence of the Gibbs sampler may not be robust to candidate design settings while searching over the design space to solve the experimental design problem.