The relationship between consumer confidence index and macroeconomic indicators in Türkiye
Türkiye'de tüketici güven endeksi ile makroekonomik göstergeler arasındaki ilişki
- Tez No: 756366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEN BİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, makroekonomik değişkenlerin tüketici güveni üzerinde etkili olduğu hipotezinden yola çıkarak, Türkiye özelinde tüketici güven endeksi (TGE) ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaçla 2005 yılından 2021 yılına kadar aylık veri seti kullanılarak zaman serisi analizi kapsamında çeşitli makroekonomik değişkenler incelenmiştir. Türkiye'de açıklanan iki TGE olduğundan bu endeksler iki farklı model kurularak analiz edilmiştir. Ampirik sonuçlarımız, tüketici güveninin kısa dönemde borsa ve reel efektif döviz kuru gibi değişkenlerden önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between consumer confidence index (CCI) and macroeconomic variables in the case of Türkiye, starting from the hypothesis that macroeconomic variables are influential on consumer confidence. For this purpose, various macroeconomic variables were investigated within the scope of time series analysis using the monthly data set from 2005 until 2021. Since there are two CCIs announced in Türkiye, these indices were analyzed by establishing two different models. Our empirical results show that, the consumer confidence is significantly affected by variables such as stock market and real effective exchange rate in the short term.