An analysis on the effect of audit firm change on stock returns for Borsa Istanbul companies
Borsa İstanbul şirketlerinde denetçi firma değişmesinin hisse senedi getirilerine etkileri üzerine bir analiz
- Tez No: 756368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, şirketlerin hisse senedi getirileri ile Borsa İstanbul'da değişen denetim firması duyurusu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Firmaların bazıları yerel denetim şirketleri ile çalışırken, diğerleri uluslararası (Dört Büyük) denetim şirketleri ile çalışabilir. BİST TUM endeksinde yer alan firmalar olay çalışması metodolojisi kullanılarak analiz edilmektedir. Her firma için çalıştıkları denetim firmaları ve hisse senedi getirileri analize dahil edilir. Analiz sonuçları, ilgili dönemlerde Borsa İstanbul'un beklenen getirisine göre yorumlanmıştır. Şirketler denetim firmalarını zorunlu veya isteğe bağlı olarak değiştirirler. Analizde 2008-2020 yılları arasında borsada işlem gören şirketlerin denetim firmalarının değişimi esas alınmıştır. Çalışmada denetim firması değişikliklerinin ve duyurularının piyasada nasıl fiyatlandığı analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between stock returns of companies and the announcement of switching audit firm in Borsa Istanbul. Some of firms work with local audit companies, while others may work international (Big Four) audit companies. Firms included in BIST TUM index are analyzed using event study methodology. For each firm, the audit companies they work with and their stock returns are included in the analysis. The results of the analysis are interpreted according to the expected return of Borsa Istanbul in the relevant periods. Companies change their audit firms on a mandatory or optional basis. In the analysis, the audit firms switch of the companies which are listed on the stock exchange are taken as basis between 2008 and 2020. In the study, how audit firm changes and announcements are priced in the market is analyzed.