The impact of horizontal organizational structure on the decision-making process
Yatay organizasyonun etkisi karar verme sürecinin yapısı
  1. Tez No: 756369
  2. Yazar: ALHASAN FALAH JAMEEL JAMEEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak şirketlerindeki yatay yapıyı tanımlamak ve şirketlerdeki yatay yapıyı etkileyen en önemli temel faktörleri belirlemek ve yatay yapının şirketlerdeki karar verme sürecini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış ve araştırmaya ait veriler anket uygulaması ile toplanmıştır. Çalışmanın amacına ulaşmak için diğer uluslararası çalışmalardaki örnekler de dikkate alınarak uygun analiz olarak korelasyon ve lineer regresyon analizleri kullanılmıştır. Bu çalışma için tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve Missan Petrol Şirketi'ndeki yöneticilerden toplanan bilgilere göre örneklem büyüklüğü tahmin edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yatay organizasyon yapısı ile karar verme süreci (görev faktörü, konu faktörü ve bağlam faktörü) arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiş ve tezde sunulan tüm hipotezler desteklenmiştir. Bu tezin sonuçları yatay organizasyon yapısı ile karar verme süreci (görev faktörü, konu faktörü ve bağlam faktörü) arasında pozitif ve anlamlı bir korelasyon olduğunu da göstermiştir. Ayrıca bu tezde yapılan anova analizi sonuçları; yaş, cinsiyet, eğitim vb. demografik değişkenlere göre karar verme faktörleri (görev faktörü, konu faktörü ve bağlam faktörü) arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Bu tez bulgularının, petrol şirketlerindeki yöneticilere ve diğer şirketlere örgütlerinin doğru ve etkin kararlar alabilmesi için yatay organizasyon yapısı uygulamalarında yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to determine if the horizontal organizational structure positively affects the decision-making process (task, subject, and context) in the Missan oil company. This study provides a basis for knowing how the horizontal structure especially in oil companies, can affect the decision-making process and ensure that managers in companies adopt this organizational structure effectively. This study depended on the quantitative method using the questionnaire to collect data and using the correlation and linear regression analysis as an appropriate analysis to achieve the purpose of this study. For this study, the convenience random sampling method was used, and the size was estimated according to the information collected from the managers in the Missan Oil Company. According to the research results, it was determined that there is a positive and significant relationship between the horizontal organizational structure and the decision-making process (task factor, subject factor, and context factor) and all hypotheses presented in the thesis were supported. The results of this thesis also showed that there is a positive and significant correlation between horizontal organizational structure and decision making process (task factor, subject factor, and context factor). Also, the anova analysis results of this thesis showed that there are no significant differences between the decision making factors (task factor, subject factor, and context factor) according to the demographic variables like age, gender, education …etc. The findings of this thesis are expected to be a guide for the managers in the oil companies and other companies to apply the horizontal organizational structure so that organizations can take correct and effective decisions.