Gıda kaybı ve israf sorunu
Food loss and waste problem
  1. Tez No: 756383
  2. Yazar: SEVDA AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gıda kaybı ve israfı, dünya ve Türkiye için endişe verici bir durum haline gelmiştir. Günümüz dünyasında milyonlarca insan açken birçok insan ise obezite ile mücadele etmektedir. İnsanların bir kısmı gıda yardımına ihtiyaç duyarken bir kısmı tarafından da tonlarca gıda israf edilip çöpe atılmaktadır. Gıdaların savurgan ve bilinçsiz bir şekilde tüketimi, gıdanın üretiminde kullanılan tüm kaynakların boşa harcanmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gıda kaybı ve israfına dikkat çekmektir. Bu çalışmada, tüketim, israf ve tasarruf kavramlarına değinilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, gıda kaybı ve israfının tanımına, gıda tedarik zincirinde yaşanan gıda kaybı ve israfının sebeplerine, dünyada ve Türkiye'de gıda israfının boyutu incelenmiş olup Türkiye'de gıda israfını azaltmaya yönelik yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Son olarak da Gaziantep ilinde serpme kahvaltıda meydana gelen tahmini israf miktarı ve maliyetleri ile ilgili beş işletme ile birebir görüşmeler yapılmış olup görüşme sonuçları tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food loss and waste has become a concerning situation for the world and Turkey. In today's world, while millions of people are hungry, many people struggle with obesity. While some people need food aid, tons of food is wasted and thrown away by others. Waste and unconscious consumption of food causes waste of all resources used in food production. The aim of this study is to draw attention to food loss and waste. In this study, the concepts of consumption, waste and savings are mentioned. In addition, in this study, the definition of food loss and waste, the causes of food loss and waste in the food supply chain, the size of food wastage in the world and in Turkey have been examined. In the study, studies aimed at reducing food waste in Turkey is included. Finally, one-on-one interviews were held with five businesses about the estimated amount of waste and costs in the mixed breakfast in Gaziantep, and the results of the interviews were tabulated.