Elvin Jones' innovative approach to jazz drumming
Elvın Jones' un caz davulculuğuna yenilikçi yaklaşımı
- Tez No: 756387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GIRAY AKYUNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
1960'larda, Elvin Jones caz davulculuğunda davul geleneğini etkileyen radikal değişiklikler yaptı. Bu tez, Elvin'in caz davulculuğuna getirdiği yenilikçi yaklaşımı ve yaptığı temel katkıları örneklerle açıklamaya çalışmaktadır. Jones'un yaptığı katkılar arasında müzikal bir fikri ifade etmek için dört uzvun tamamını kullanmak, müzikal bir grup ortamında davulcunun rolünü genişletmek ve yeni bir zil çalım sistemi kullanarak zamanı taşıma işlevini genişletmek vardır. Bu tez, performansların, seçilmiş kayıtların, video materyallerinin ve mevcut literatürü bir araştırma aracı olarak kullanarak oluşturulmuştur. Elvin'in davul yaklaşımının analizini desteklemek ve uygun örnekler ortaya çıkarmak için bazı kayıtlar da notaya dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the 1960s, Elvin Jones made radical changes in jazz drumming that affected the tradition of drumming. This thesis attempts to explain the innovative approach and the essential contributions that Elvin made to jazz drumming. Jones' major contributions were using all four limbs to express a musical idea, expanding the role of a drummer in a group setting and expanding the function of time-playing by using a new system of cymbal phrasing. This thesis is achieved through an examination and analysis of performances, selected recordings, video materials and existing literature as research tools. Some recordings are also transcribed to support the analysis of Elvin's drumming approach and to provide examples for the mentioned innovations.