Değerler eğitimi açısından Nasrettin Hoca ve Afanti fıkraları: Türk ve Çin kültürü karşılaştırması
In terms of values education, Nasreddin Hodja and Afanti jokes: A comparison of Turkish and Chinese culture
- Tez No: 812923
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN YALÇINKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Türk kültüründeki Nasrettin Hoca ve Çin kültüründeki Afanti fıkralarının değerler eğitimi açısından karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Nasrettin Hoca ve Afanti fıkraları, halkın duygu ve düşüncelerini yansıtan, zekice kurgulanmış, nükteli ve ironik hikâyelerdir. Değerler eğitimi, bireylerin toplumun ortak değerlerini benimsemesi ve yaşaması için gerekli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmayı hedefleyen bir eğitim sürecidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış, rastgele seçilen Nasrettin Hoca ve Afanti fıkraları içerik analizi ile incelenmiştir. Bulgulara göre, fıkralar arasında değerler açısından hem benzerlikler hem de farklılıklar bulunmaktadır. Farklılıkların coğrafya, yaratıldığı dönem, halkın yaşam tarzı ve kültürel farklılıklardan kaynaklandığı görülmektedir. Çalışmanın sonucunda, Türk kültürünün daha çok adalet, cömertlik ve dürüstlük değerlerine; Çin kültürünün ise daha çok saygı, adalet ve dürüstlük değerlerine vurgu yaptığı belirlenmiştir. Fıkralardaki değerlerin çoğunun ortak olduğu görülmüş, bu değerlerin aktarımıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare Nasreddin Hodja and Afanti jokes in Turkish and Chinese cultures in terms of values education. Nasreddin Hodja and Afanti jokes are witty, humorous and ironic stories that reflect the feelings and thoughts of the people. Values education is an educational process that aims to provide individuals with the knowledge, skills and attitudes necessary to adopt and live the common values of society. Qualitative research methods were used in the study, and Nasreddin Hodja and Afanti jokes randomly selected were analyzed by content analysis. According to the findings, there are both similarities and differences in terms of values between the jokes. The differences are seen to stem from geography, the period they were created, the lifestyle of the people and cultural differences. As a result of the study, it was determined that Turkish culture emphasized more on justice, generosity and honesty values; Chinese culture emphasized more on respect, justice and honesty values. It was seen that most of the values in the jokes were common, and suggestions were made regarding the transfer of these values.