İbn Hacer el-Heytemî'nin fetva yöntemi
Fatwa method of Ibn Hajar al-Heytemimaster's thesis
- Tez No: 756408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHSUM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Allah'ın yeryüzünde halifesi olması hasebiyle insanoğlunun görevleri peygamberler vasıtasıyla beyan edilmiştir. Müslümanın görev ve sorumluluklarıda başta Kur'an ve sünnet olmak üzere icma, kıyas ve diğer edille-i şer'îyye ile belirtilmiştir. Söz konusu şer'î delilleri anlamak ve hüküm çıkarmak herkesin yapabileceği bir şey olmadığından dolayı insanlara rehberlik edecek âlimler hep var olmuştur. Bu âlimlerden biri Memlük Devletinin son dönemi ve Osmanlıların ilk döneminde yaşayan İbn Hacer el-Heytemî'dir. Heytemî'nin doğumu, gençliği ve ilim tahsili Mısır'da geçmiştir. Kendisi birçok eser kaleme almış velud bir müelliftir. Eserleri, hem yaşadığı döneme hem de sonraki dönemlere kılavuzluk etmiştir. Heytemî, Şâfiî mezhebinde Şeyhayn olarak bilinen Nevevî ve Râfiî'den sonra muteber ve seçkin fakihlerden biri olarak kabul edilmektedir. Şâfiî fıkıh ekolünün bıraktığı fıkhî mirası artırarak devam etmeye çalışan Heytemî'nin şahsı, bu ekol içerisindeilmî olgunluk ve metodolojik yetkinlik için örnek bir model ve pratik bir rehberdir. Bu çalışma, fıkhî yönü güçlü olan bir aliminfetva açısından öncülüğünü açığa çıkarma girişimidir. Bu çerçevede Heytemî'nin kendisine sorulan sorulara vermiş olduğu fetvaların yöntem ve metodunu inceledik. Kendisine yöneltilen sorulara cevap verirken nasıl bir yöntemi takip ettiğini ve hangi kaynaklardan yararlandığını tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Being Allah's Caliph On Earth, The Dutıes Of Human Beıngs Are Declared Through The Prophets. The duties and responsibilities of the muslim are stated firstly in qur'an, the sunnah and then ijma, qiyas and other acts of shar'iyya. Since it is not something everyone can do to understand the Shari'ah evidence and make a decision, there have always been scholars to guide people. One of these scholars is Ibn Hajar al-Heytemi, who lived in the last period of the Mamluk state and the first period of the Ottomans. Heytami's birth, youth and education took place in Egypt. He is a prolific writer who has written many works. His Works have guided both the period in which he lived and the following periods. He is regarded as one of the most respected and distinguished scholars after Nevevi and Rafii, who are known as she"yhayn in the Shafi'isect.The person of Heytami, who tries to reveal a local part of the fiqh heritage left by the Shafi'i fiqh school, is an exemplary model and a practical guide for scientific maturity and methodological excellence in thisschool. This study is an attempt to reveal the pioneering of a scholar with a strong fiqh aspect in terms of fatwa. In this context, we will examine the method and method of the fatwas given by Heytami to the questions asked. We will discuss what kind of method he followed while answering the questions and which sources he used.