Eğitim Aile Sağlığı merkezine başvuran tip 2 diyabet hastalarında hatırlatıcı kısa mesaj göndermenin diyabetik ayak farkındalığı üzerine etkisi
The effect of sending short message with reminder on diabetic foot awareness in TYPE 2 diabetes patients applying to educational family HEALH center
  1. Tez No: 756411
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetin önemli komplikasyonlarından biri olan diyabetik ayak; bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Eğitim, diyabet komplikasyonlarının farkındalığını artırmakta ve komplikasyon gelişme riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Çalışmamızda tip 2 diyabet hastalarında hatırlatıcı kısa mesaj gördermenin diyabetik ayak farkındalığı üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Eylül-Kasım 2021 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı eğitim aile sağlığı merkezilerinde yapıldı. Çalışmaya müdahale grubunda 46, kontrol grubunda 47 hasta olmak üzere toplam 93 tip 2 diyabet hastası katıldı. Araştırmaya dahil edilen kişilere yazılı onamları alındıktan sonra Sosyodemografik Özellikler Formu, Diyabetik Ayak Bakımı Öz-etkililik Ölçeği (DABÖÖ), Ayak Bakımı Davranış Ölçeği (ABDÖ) uygulandı. Müdahale grubundaki hastaların telefonlarına üç ay boyunca her hafta diyabetik ayak ile ilgili hatırlatıcı ve bilgilendirici mesaj gönderildi. İlk görüşmenin ardından 3 ay sonra müdahale ve kontrol grubundaki tüm hastalar ikinci kez anketler uygulandı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Müdahale ve kontrol grubunun 3 ay sonraki ABDÖ puan ortalaması başlangıç puan ortalamasından daha yüksekti ve aradaki fark anlamlıydı (p0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre müdahale ve kontrol grubunda üç ay sonraki ölçümlerde hastalarda diyabetik ayak farkındalığının, bilgi ve özyeterliliğinin başlangıca göre anlamlı olarak arttığı görülmüştür. Üç ayın sonunda kontrol ve müdahale grubu değerlendirildiğinde hastaların diyabetik ayak farkındalığı, bilgi düzeyi ve özyeterliliği açısından gruplar arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetic foot, which is one of the important complications of diabetes; negatively affect the quality of life of individuals. Education raises awareness of diabetes complications and helps reduce the risk of complications. In our study, it was aimed to investigate the effect of sending reminder text messages on diabetic foot awareness in type 2 diabetes patients. Methods: The study was carried out between September and November 2021 in the education family health centers of Atatürk University, Department of Family Medicine. A total of 93 type 2 diabetes patients, 46 in the intervention group and 47 in the control group, participated in the study. The Sociodemographic Characteristics Form, Diabetic Foot Care Self Efficacy Scale (DFCSES,) Foot Self Care Observation Guide (FSCOG) were applied to the individuals included in the study after their written consent was obtained. Reminder and informative messages about diabetic foot were sent to the mobile phones of the patients in the intervention group every week for three months. Three months after the first interview, all patients in the intervention and control groups were administered questionnaires for the second time. Statistical significance level was accepted as p0.05).