Tip 2 diyabetli hastalarda yaşam kalitesi ve insülin kullananlar ile oral antidiyabetik kullananların diyabete özgü yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life in patients with Type 2 diabetes and evaluation of diabetes-specific quality of life with insulin users and oral antidiabetic users
  1. Tez No: 639782
  2. Yazar: FİDAN AĞCA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Tip 2 diyabet tanılı hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirlemeyi ve insülin kullananlarla oral antidiyabetik kullananların yaşam kalitesini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Nisan 2020-Haziran 2020 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran Tip 2 diyabet tanılı toplam 200 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara 28 sorudan oluşan sosyo-demografik özellikleri, öz ve soygeçmişleri ilgili bir form, 45 soru ve 4 alt bölümden (memnuniyet, etki, diyabet ile ilgili kaygı ve sosyal mesleki kaygı) oluşan 'Diyabete Özgü Yaşam Kalite Ölçeği (DQOL)' ve son 6 ay içinde yapılan ve sistemde sonuçları mevcut olan laboratuvar tetkikleri ile birlikte doktor eşliğinde uygulandı. Çalışmada istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p7 olması yaşam kalitesini olumsuz etkilediği saptanmıştır. Obezite, diyabet süresi, AKŞ, TKŞ, kolesterol, trigliserit ve LDL yüksekliği Tip 2 diyabet hastalarında yaşam kalitesiyle zayıf ilişkili olarak belirlenmiştir. SONUÇ: Çalışmamızda Tip 2 diyabetli hastaların sosyo-demografik özellikler, yaşam tarzı ve tedavi şeklinin yaşam kalitesini etkilediği görülmüştür. Bireylerin sosyo-kültürel düzeylerinin artırılması, koruyucu sağlık hizmetlere önem verilmesi, diyabet yönelik yeterli eğitimin verilmesi ve kaliteli sağlık hizmetlerin sunulması yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileyecektir. Belli aralıklarla hastaların kontrole çağrılması, laboratuvar ve diğer parametrelerle takip edilmesi hastalığın seyrini olumlu yönde değiştirecektir. Bu konuda daha fazla çalışma yapmak diyabet hastaları yaşam kalitesi için aydınlatıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study is aimed at identifying the factors that affect the life quality of patients diagnosed with Type 2 diabetes and evaluating the life quality of those having insulin injections and those taking oral antidiabetics. METHOD: The study involved a total of 200 patients with Type 2 diabetes who had referred to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Hürriyet Training and Primary Care Clinic between April 2020-June 2020. Patients who have agreed to participate in the study were given a form of 28 questions on socio-demographic features, personal and family history, a 'Diabetes Quality of Life Scale (DQOL)' including 45 questions and 4 subsections (satisfaction, effect, diabetic concerns, and social occupational concerns) and laboratory analysis results of the last 6 months retrieved from the system, all filled in under the guidance of the doctor. Statistical analyses of the study were performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) software. A statistical significance of p7 and duration of diabetes have adverse effects on the quality of life. Factors such as obesity, FBG, PBG, cholesterol, triglyceride and high LDL are weakly correlated with the life quality of Type 2 diabetes patients. CONCLUSION: : Our study has shown that improving the socio-cultural level of individuals, giving weight to preventive health services, giving sufficient training on diabetes, and offering quality health services will have positive effects on the life quality. Inviting the patients for regular check-ups, monitoring them with laboratory and other parameters shall positively change the course of the disease. Making further researches in this field will shed light on the life quality of diabetes patients.