Antik dönem'de sunu kavramı ve Anadolu Altarları
The concept of offering and Anatolian Altars in Antiquity
  1. Tez No: 756421
  2. Yazar: İLKER ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Antik Dönem'de yaşayan insanların inandıkları tanrılara ve tanrıçalara seslerini duyurabilmek ve onları memnun edebilmek amacıyla yapmış oldukları altarlar, inançlarını anlamamız konusunda bizlere yardımcı olan en önemli unsurlardandır. Özellikle Yunan ve Roma toplumlarında gelişen bu süreç bizlere birçok farklı sunu ve sunak tipinin ortaya çıktığını göstermektedir. Yüzyıllar boyu süren bu ritüeller, aynı zamanda bir mimari geleneğin de gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Yunanlılar inşa ettikleri altarlarda tanrı ve tanrıçalara karşı görevlerini yerine getirirken Romalılarda bu durum biraz değişmiştir. Özellikle Roma İmparatorluk Dönemi'nde ortaya çıkan imparator kült yerleri ise Romalıların imparatorlara karşı tutumunu da göstermektedir. Yunanlıların inşa ettikleri altarlar çoğunlukla Olympos tanrıları adınadır. Olympos tanrıları, tanrısal dünyanın tamamını kapsamasa da önemli bir yerini oluşturdukları görülmektedir. Özellikle Homeros ve Hesiodos'un anlatılarıyla Olympos tanrıları ve aile yapısını daha iyi anlamamız mümkündür. Romalıların inşa ettikleri altarlara bakacak olursak hem tanrılar adına hem de imparatorlar adına yapılmış olan birçok altar karşımıza çıkmaktadır. Roma Dönemi'nde karşımıza çıkan imparator kült yerleri, imparatorlar ve tanrılar arasındaki ilişkiyi bizlere göstermektedir. Bu durum ise altarlar üzerindeki gelişmeleri farklı bir boyuta taşımıştır. Bu yeni gelişmelerle birlikte sunuların nitelikleri değişmiş ve farklı şekillerde sunular yapılaya başlanmıştır. Bu durum da bizlere farklı işlevleri ve planları olan altarları karşımıza çıkarmaktadır. Bu çalışma antik kaynaklarla birlikte güncel kaynaklar incelenerek Yunan ve Roma toplumlarındaki inanışları, bu inanışlarla birlikte gelişen sunu kavramlarını ve bunlara paralel olarak Anadolu topraklarında yapılmış olan altarları incelemek üzerine bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Altars which were built to satisfy and to make themselves heard for their gods and goddess by people who live in ancient times,are one of the most important factors which help to us in order to understand their bliefs.Especially ,this process which was progressed in Greek and Rome society indicates that a lot of different types of altars came up.Rituals which have continued for centuries have also a vital role in developing architectural tradition.While Greeks was fulfilling their tasks toward their gods and goddess in the altars they built,this situation changed in Romans.Emperor cult places which emerged especially during the Roman imperial period,also show the attitude of the Romans towards the emperors. Altars which was built by Greeks,are mostly on the behalf of the Olympus gods.Even though Olympus gods do not encompass the whole world of deific, it is known that they constitute its important part.They account for important parts of cult life's those who live in Greek cities.Especially with the narratives of Homeros and Hesiodos,it is possible us to better understand the Olympian gods and the family structure. İf we look at the altars built by romans,we see many altars built both for gods sake and emperors sake.The cult places of the emperors that appeard in the Roman period show us the relationship between the emperors and the gods.This situation brought the developments on the altars to a different dimension.With these new developments,the qualities of the presentations have changed and altars have begun to be made in different forms.This brings us to the altars which have different functions and plans.İn this study ,the beliefs in Greek and Roman societies by examining comtemproary sources along with ancient sources,presentation concepts that develop with these beliefs and in parallel with these, there was a study on the study of the altars made built in Anatolian lands.