Çelik sanayisinde sürdürülebilirlik kaygıları: Sürdürülebilir çelik üretiminin yönetimine dair bir araştırma
Sustainability concerns in the steel industry: A research on management of sustainable steel production
  1. Tez No: 756423
  2. Yazar: İSMAİL ÇAĞRI KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Üretimin hızla arttığı sanayi devrimi dönemi, çevre kirliliği ve küresel ısınmanın ortaya çıkması için başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Sanayi devriminin gerçekleşmesiyle birlikte üretim yöntemlerinin değişmesi ve üretim miktarlarının artması, kullanılan hammadde-enerji miktarının artmasına neden olmuştur. Sanayi devriminin ilk yıllarında üretim tesislerinin sayısının artmaya başladığı ve ürün çeşitlerinin arttığı dönemlerde çevre sorunları etki alanları küçük olduğu için göz ardı edilmiştir. Günümüzde bu çevre sorunları katlanarak artmıştır. Çelik sektörü, günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin üretimi göz önüne alındığında tüm sanayi sektörlerinin başında gelmektedir. Dünya çapındaki karbon emisyonları incelendiğinde, çelik endüstrisinin fosil yakıt kullanımı açısından tüm karbon emisyonlarının yaklaşık %8'ini ürettiği görülmektedir. Çelik endüstrisinden kaynaklanan yüksek emisyonlar nedeniyle işletmeler yeşil çelik üretim uygulamalarını tercih etmekte ve çelik üretim süreçlerinde karbon emisyonlarını en aza indirmeye çalışmaktadır. Karbon emisyonlarının en aza indirilmesi, şirketlere çevresel sürdürülebilirliğin yanı sıra rekabet edebilirlik ve pazar payı açısından da fayda sağlamaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de İSO 500 sanayi kuruluşları listesinde ilk 100'de yer alan 7 çelik sanayi firmasının çevre birimi yetkilileri ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler için toplam 4 soru sorularak araştırma için veriler toplanmıştır. Bu veriler incelenerek çelik sektörü şirketlerinin çevresel sürdürülebilirlik yaklaşımları ve yeşil çelik yaklaşımları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of industrial revolution, in which production increases rapidly, is accepted as the starting point for the emergence of environmental pollution and global warming. With the realization of the industrial revolution, the change in manufacturing methods and the increase in production amounts resulted in an increase in the amount of raw materials-energy used. In the early years of the industrial revolution, when the number of production facilities started to increase and product types increased, environmental problems were ignored because their impact area was small. Today, these environmental problems have increased exponentially. The steel industry is at the forefront of all industrial sectors when the production of the products we use in our daily lives is taken into account. When the worldwide carbon emissions are analyzed, it is seen that the steel industry generates approximately 8% of all carbon emissions in terms of fossil fuel use. Due to the high emissions from the steel industry, businesses prefer green steel production practices and try to minimize carbon emissions in steel production processes. Minimizing carbon emissions has benefits for companies environmental sustainability, as well as contributing to in terms of competitiveness and market share. Within the scope of the research, interviews were conducted with the environmental unit officials of 7 steel industry companies that are among the top 100 in the list of ISO 500 industrial organizations in Türkiye. Data were collected for the study by asking 4 questions in total for the interviews. By examining these data, environmental sustainability approaches and green steel approaches of steel industry companies were analyzed.