Acil servise başvuran COVID-19 tanısı alan hastalarda; hematolojik, biyokimyasal, kardiyak parametrelerin radyolojik bulgular ile ilişkilendirilmesi
In patients diagnosed with COVID-19 applying to the emergency service; associating hematological, biochemical, cardiac parameters with radiological findings
  1. Tez No: 756424
  2. Yazar: FATMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Arka plan-hedef: Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde başlayan SARS-CoV2 tip COVİD-19 hastalığı kısa sürede bütün dünyaya yayılıp pandemi halini almıştır. COVID‐19 enfeksiyonu tanısı için mikrobiyolojik ve radyolojik incelemeler kullanılmaktadır. Biyokimyasal ve hematolojik testler hastalık risk derecelendirmesi, hastalık ile tedavinin takibinde faydalıdır. COVID‐19 tanısı koymada RT‐PCR (Realtime Revers-Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi güvenilir bir tanı testidir ancak istem‐sonuç süresinin uzun olması nedeniyle özellikle acil servis başvurularında hızlı karar vermek için uygun olmayabilir. Bu çalışmada hastanemiz acil servisine başvuran COVID-19 tanısı alan hastaların hematolojik, biyokimyasal, kardiyak parametrelerinin radyolojik bulgular ile ilişkilendirdik. Tüm bunların taburculuk ya da yatış kararı vermede rolünü araştırdık ve bu parametrelerin hastalığın prognozunu öngörmede etkili olup olmayacağını tartıştık. Gereç-yöntem: Araştırmamız retrospektif bir çalışma olup çalışmaya Eylül 2020-Eylül 2021 arası Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi acil servisine başvuran COVID-19 PCR testi pozitif çıkan ve COVID-19 tanısı alan 18 yaş üstü erişkin hastalar dahil edilmiştir. Tüm parametreler Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden hasta dosyaları taranarak kaydedilmşitir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 400 olgudan 217'si(%54,2) erkektir. Kronik hastalığı olan 193 hastanın 94'ü(%48,7) diyabet, 113'ü(%58,5) hipertansiyon, 10'u(%19,3) astım, 29'u(%15) KOAH, 44'ü(%22,8) KAH hastasıdır. 115 akciğer grafisi çekilen hastanın 96(%83,5) tanesinin akciğer grafisi bulguları normal saptanmış olup, 9(%7,8) olguda fokal konsolidasyon, 8(%7) olguda ise yaygın alveoler değişim saptanmıştır. Toraks Bilgisayarlı Tomografisi (BT) bulgusu olan 283 hastanın 19'unun(%6,7) Toraks BT bulguları çok düşük şüpheli, 18'inin(%6,4) düşük şüpheli, 60'ının(%21,2) şüpheli, 104'ünün(%36,7) yüksek şüpheli, 82'sinin(%29) çok yüksek şüpheli olduğu görülmüştür. Toraks BT ile taburculuk durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (χ2=22,913; p=0,000). Taburculuk grubunda olan hastaların 76'sı(%55,9) kadın, yatış yapılan 157 hastanın (%59,5) erkek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background-aim: SARS-CoV2 type COVID-19 disease, which started in Wuhan, China in December 2019, spread to the whole world in a short time and became a pandemic. Microbiological and radiological examinations are used for the diagnosis of COVID-19 infection. In addition biochemical and hematological tests are used in the risk grading of the disease and in the follow-up of the disease and treatment. RT-PCR(Realtime Reverse-Transcriptase Polymerase Chain Reaction) test is a reliable diagnostic test in diagnosing COVID-19, but it may not be suitable for quick decision making especially in emergency service applications due to long prompt-result time. In this study we correlated the hematological, biochemical and cardiac parameters of the patients diagnosed with COVID-19 who applied to the emergency department of our hospital with radiological findings. We investigated the role of all these in making the decision for discharge or hospitalization and discussed wheter these parameters would be effective in predicting the prognosis of the disease. Material-method: Our research is a retrospective study and adult patients over the age of 18 who applied to the emergency department of Manisa Celal Bayar University Hospital between September 2020 and September 2021, who were diagnosed with COVID-19 and tested positive for COVID-19 PCR, were included in the study. All parameters were recorded by scanning the patient files over the Hospital Information Management System(HIMS). Results: Of the 400 cases included in the study, 217(54.2%) were male. Of 193 patient with chronic disease 94(48.7%) had diabetes, 113(58.5%) hypertension, 10(19.3%) asthma, 29(15%) COPD(Chronic obstructive pulmonary desease), 44(22.8%) CAD(coronary artery disease). Chest X-Ray findings were found to be normal in 96(83.5%) of 115 patients who underwent chest X-ray, focal consolidation was found in 9(7.8%) cases and diffuse alveolar change was found in 8(7%). Of 283 patients with thoracic Computed Tomography(CT) findings, 19(6.7%) had very low suspicious Thorax CT findings , 18(6.4%) had low suspicious, 60(21.2%) had suspicious, 104(36.7%) had highly suspicious and 82(29%) had very highly suspicious. A statistically significant relationship was found between thorax CT and discharge status(χ2=22,913; p=0,000). It was determined that 76(55.9%) of the patients in the discharge group were female and 157(59.5%) of the hospitalized patients were male.