Sanat terapisi ve disiplinlerarası sanat yöntemleri ile sığınmacı kadınlara yönelik uygulamalar
Art therapy and interdisciplinary art methods and practices for refugee women
  1. Tez No: 756431
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİRE MÜGE SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma disiplinlerarası sanat yöntemlerinin sanat terapisindeki işleyişini sığınmacı kadınlara yönelik uygulamalar üzerinden ele almaktadır. Çalışma için belirlenen evrenden hareketle, yersiz-yurtsuzlaşma durumu ve göç küreselleşmiş konular olarak ele alınmıştır. Ortaya konulan alan yazınlarda, yersiz-yurtsuzlaşan ve göç hareketliliğinin psikolojik etkisi altında kalan göçebe insan, konumu, göçe maruz kaldığı durumlar ilgili başlıklar altında tartışılmıştır. Yer-yurt edinme ve göçebelik birbiriyle paralel ilerleyen iki konudur. Hemen ardından çağdaş yüzyılda üzerine konuşulan tamamlayıcı/bütünleyici tanı, terapi ve tedavi yöntemleri tartışılarak, sanat pratiklerinin insan üzerindeki iyileştirme gücünden bahsedilmiştir. Yüzyıllardır kullanılan bu sağaltım hareketi, uzmanlar tarafından geliştirilen interdisipliner ve holistik yaklaşım“sanat terapisi”metodu üzerinden incelenmiştir. İnsan ruhu ve bedenine terapötik etki yarattığı düşünülen sanatla terapi, içinde bulundurduğu bazı kavram ve yaklaşımlar doğrultusunda açıklanmış, geçmişten bugüne üzerine yapılan araştırma örnekleri sunulmuştur. Sanatla terapi, disiplinlerarası sanat alanlarının birlikte ve bütünsel biçimde, bireysel farklılıklar üzerinde tanı, iyileşme ve gelişme amacıyla kullanılan yaratıcı süreçler olarak tanımlandırılabilmektedir. Son olarak sanatın iyileştirme gücü, yersiz-yurtsuzlaşma ve göç psikolojisine maruz kaldığı düşünülen, Eskişehir Kadın Sağlığı Danışma Merkezi sahasındaki sığınmacı kadınlara yönelik dışavurumcu sanat uygulamalarıyla, çağdaş tamamlayıcı ve bütünleyici sanatla terapi metodu üzerinden yapılan sanat pratikleriyle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the functioning of interdisciplinary art methods in art therapy through practices for refugee women. Starting from the population determined for the study, the state of deterritorialization and migration are handled as globalized issues. In the literature, the nomadic people who became deterritorialized and under the psychological influence of migration mobility, their position and the situations they were exposed to migration were discussed under the relevant headings. Land acquisition and nomadism are two parallel issues. Afterwards, the complementary/integrative diagnosis, therapy and treatment methods discussed in the contemporary century were discussed, and the healing power of art practices on human beings was mentioned. This treatment movement, which has been used for centuries, has been examined through the interdisciplinary and holistic approach“art therapy”method developed by experts. Art therapy, which is thought to have a therapeutic effect on the human soul and body, is explained in line with some of the concepts and approaches it contains, and examples of research from the past to the present are presented. Art therapy can be defined as creative processes that are used together and holistically by interdisciplinary art fields for diagnosis, healing and development on individual differences. Finally, the study was completed with the expressive art practices for asylum-seeking women in the Eskişehir Kadın Sağlığı Danışma Merkezi (Women and Girls Safe Space), which is thought to be exposed to the healing power of art, deterritorialization and migration psychology, and art practices based on contemporary complementary and integrative art therapy method.