An analysis of ELF in the listening, video and speaking sections of English coursebooks used at the preparatory program of a private university in Antalya
Antalya'da özel bir üniversitenin hazırlık programında kullanılan İngilizce ders kitaplarının dinleme, video ve konuşma bölümlerindeki ortak dil olarak İngilizce'nin analizi
- Tez No: 756432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İngilizce öğretiminde kullanılan ders kitaplarının dil öğrenenler için önemli bir yeri vardır ve dil öğretiminde dilin mevcut durumunun küreselleşen dünyada dikkate alınıp alınmadığını belirlemenin yollarından biri de ders kitabı analizidir. Dil öğretiminde ders kitaplarında yer alan içerik ana dil kullanıcıları veya tüm İngilizce kullanıcıları baz alınarak oluşturulabilir ve bu açıdan ilgi yeni bir kavram olan ELF'e yönelir. ELF kavramına dayalı olaraktan, bu çalışmanın amacı Antalya'da özel bir üniversitenin hazırlık programında kullanılan iki orta düzey ders kitabının dinleme, konuşma ve video bölümlerinin İngilizce öğretiminde ELF ilkeleri açısından nasıl ele alındığını araştırmaktır. Nicel içerik analizine ilişkin bu tanımlayıcı araştırma, ders kitaplarının dinleme dosyalarında, video ve konuşma bölümlerinde ELF'in nasıl sunulduğunu göstermek için yapılmıştır. Bu iki ders kitabının analizi Rose ve Galloway'in (2019) kitap analizi çerçevesine göre yapılmış ve ders kitapları ELF bakış açısıyla değerlendirilirken konuşma etkinliklerinde ses kayıtları dinlenmiş, videolar izlenmiş ve kültürler arası, küresel ve çok kültürlü gibi konu türleri farkındalığın bu tür konulara yönlendirilip yönlendirilmediğini analiz etmek amacıyla belirlenmiştir. Ders kitaplarında yer alan konuşma etkinlikleri ile iletişimsel yeterlilik ve iletişim stratejilerinin işlenip işlenmediği kontrol edilmiştir. Bulgular, dinleme kayıtları açısından ders kitaplarından birinde ELF etkileşiminin diğerine göre daha yüksek olduğunu ve her iki ders kitabında da ELF etkileşimini temsil eden tek bir videonun olduğunu göstermiştir. RP (Standart İngiliz aksanı) dinleme dosyalarında ve videolarda temel noktadır. Ders kitaplarının konuşma bölümlerine kültürler arası ve küresel konular ağırlıklı olarak dahil edilmiştir; ancak, çok kültürlü konu eksikliği vardır. Konuşma aktivitelerinde ağırlıklı olarak sırayla konuşma stratejisi ve sadece iki açıklayıcı iletişim stratejisi vardır, ancak yönlendirilen konuşma aktiviteleri ELF özelliğiyle çelişmektedir. Bulgular, ders kitabı yazarlarının ders kitaplarında çoğulcu bir yaklaşımı benimsemeleri gerektiğini ve öğretmenlerin geleneksel İngilizce öğretimi yerine alternatif bir model olarak ELF hakkında farkındalık kazanmaları gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Coursebooks used in English language teaching have significant roles for language learners and one of the ways of determining whether the current status of language in language teaching is taken into account in the globalized world is through coursebook analysis. The content in the coursebooks in language teaching can be based on L1 users or all English users and in this respect, attention is directed to a new concept, ELF. Based on this term, ELF, the purpose of this study is to explore how listening, speaking and video sections of two Intermediate level coursebooks used at the preparatory program of a private university in Antalya are approached in respect of ELF principles while teaching English. This descriptive research on a quantitative content analysis was conducted to demonstrate how ELF was presented in the listening files, video and speaking sections of the coursebooks. The analysis of these two coursebooks was carried out regarding Rose and Galloway's (2019) framework of coursebook analyses and while evaluating the coursebooks from an ELF perspective, audios were listened, videos were watched and types of topics as cross-cultural, global and multi-cultural in speaking activities were determined to analyze whether awareness was directed to these topics. It was checked whether communicative competence and communicative strategies were addressed/enhanced through speaking activities in the coursebooks. The findings demonstrated that in one of the coursebooks ELF interaction was higher than the other regarding listening recordings and there was only one video representing an ELF interaction in both of the coursebooks. RP (Standard British English) was the core point in the listening files and videos. Cross-cultural and global topics were chiefly included in speaking tasks of the coursebooks; however, there was a lack of multi-cultural topic. There were mainly turn-taking and only two clarification communicative strategies in speaking activities, but guided speaking tasks were in contradiction with ELF features. The findings imply that coursebook writers need to adopt a pluralistic approach in the coursebooks and teachers are required to gain awareness about ELF as an alternative model instead of conventional ELT teaching.