İnternet bağımlılığı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın aracı rolü
The mediating role of mindfulness on the relationship between internet addiction and life satisfaction
  1. Tez No: 756435
  2. Yazar: OSMAN FURKAN PIRTICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, internet bağımlılığı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın aracı rolünün incelenmesidir. Aynı zamanda bu üç değişkenin, katılımcıların bazı demografik özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 18-65 yaş aralığındaki 263 kadın ve 140 erkek olmak üzere toplamda 403 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla 'Demografik Bilgi Formu', 'İnternet Bağımlılığı Ölçeği', 'Yaşam Doyumu Ölçeği' ve 'Bilinçli Farkındalık Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizleri yapılırken SPSS 26 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Bootstrap yöntemini temel alan regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, internet bağımlılığı puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ve erkeklerin internet bağımlılığı puanlarının kadınların puanlarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaşam doyumu ve bilinçli farkındalık toplam puanlarının ise cinsiyete bağlı olarak farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca her üç değişkenin toplam puanlarının yaşa bağlı olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, internet bağımlılığının yaşam doyumu ve bilinçli farkındalık ile anlamlı ve negatif bir ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bilinçli farkındalık ile yaşam doyumu arasında ise anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analizin son aşamasında ise, bilinçli farkındalığın, internet bağımlılığı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of mindfulness in the relationship between internet addiction and life satisfaction. At the same time, it will be examined whether the variables of internet addiction, life satisfaction and minfulness differ depending on individuals' demographic information. The sample of the study consists of 403 individuals, 263 females and 140 males, aged between 18- 65. The data of the research were obtained by using the Demographic Information Form, Internet Addiction Scale, Life Satisfaction Inventory and Mindful Attention Awareness Scale. SPSS 26.0 used while analyzing the data. Findings were obtained using Independent Samples t-Test, One Way ANOVA, Pearson Correlation and Bootstrap-based regression methods. As a result of the research, it was determined that the level of internet addiction, showed a significant difference according to gender and the internet addiction scores of men were higher than the scores of women. In addition, it was concluded that the total scores of all three variables showed a significant difference depending on the age variables. When the relationships between the variables were examined, it was found that internet addiction had a significant and negative relationship with life satisfaction and mindfulness. It was concluded that there are significant and positive relationships between mindfulness and life satisfaction. At the final stage of the analysis, it was concluded that mindfulness has a significant mediating role in the relationship between internet addiction and life satisfaction.