Koronavirüs (Covid-19) korkusu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki ve bu ilişkide örgütsel sadakatin aracılık rolü: Erzincan ili sağlık çalışanlarına yönelik bir çalışma
The relationship between the fear of coronavirus (Covid-19) and the intent to leave and the intermediary role of organizational loyalty in this relationship: A study for health workers in Erzincan
  1. Tez No: 756436
  2. Yazar: YASİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, koronavirüs korkusu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki ve bu ilişkide örgütsel sadakatin aracılık rolünün incelenmesidir. Bu amaç kapsamında oluşturulan model ve hipotezlerin test edilmesine yönelik Erzincan ilinde görev yapan 389 sağlık çalışanından anket tekniği aracılığıyla veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 21 ve AMOS 24 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, koronavirüs korkusunun işten ayrılma niyeti üzerinde olumlu bir etkisi bulunurken, koronavirüs korkusu ile örgütsel sadakat arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Örgütsel sadakatin işten ayrılma niyeti üzerinde olumsuz bir etkisi tespit edilmiş, koronavirüs korkusu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide ise örgütsel sadakatin aracılık rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to examine the relationship between fear of coronavirus and intention to leave and the mediating role of organizational loyalty in this relationship. Data was collected from 389 health workers in the province of Erzincan using the survey approach in order to test the models and hypotheses developed for this purpose. The data was examined with the SPSS 21 and AMOS 24 applications. As a result of the analysis, fear of coronavirus had a positive effect on intention to leave, but no significant relationship was found between fear of coronavirus and organizational loyalty. It was discovered that organizational loyalty has a negative impact on the intention to leave, and finally, it has been determined that organizational loyalty does not play a moderating function in the relationship between fear of coronavirus and intention to leave.