Mobbing ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide öz-duyarlığın aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between mobbing and psychological symptoms
- Tez No: 756434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın temel amacı mobbing ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide öz-duyarlığın aracı rolünün incelenmesidir. Araştırma yaşları 18-65 yaş arasında değişen 301 kadın ve 141 erkek olmak üzere toplam 442 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak İşyerinde Psikolojik Taciz Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Öz-Duyarlık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analiz aşamasında Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Anova, Pearson Korelasyon analizi ve Bootstrap yöntemini temel alan regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öz-duyarlık, mobbing ve psikolojik belirtiler ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Mobbing, psikolojik belirtiler ile pozitif yönde ilişkilidir. Öz-duyarlığın mobbing ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mobbing ile cinsiyet, yaş, medeni durum ve çalışma kurumu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunurken, eğitim durumu ile anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Psikolojik belirtiler; cinsiyet, medeni durum ve yaş arasında anlamlı farklılık görülürken, eğitim durumu ve çalışma kurumu ile anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öz-duyarlık ile cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim durumu arasında anlamlı farklılık görülürken, çalışma kurumu ile anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between mobbing and psychological symptoms. The research was carried out with a total of 442 participants, 301 women and 141 men, aged between 18-65 years. The research was examined in accordance with a correlational screening model. As data collection tools demographic information form prepared by the researcher, Self-Compassion Scale, Brief Symptom Inventory and Psychological Harassment at Work Scale were used. SPSS 22 package programs were used in the analysis of the data. Findings were obtained using Independent Samples t-Test, One Way Anova, Pearson Correlation and Bootstrap based regression methods. The findings of this research showed that self-compassion negatively correlated with mobbing and psychological symptom. Mobbing positively correlated with psychological symptom. Self-compassion has a mediating role in the effect of mobbing on psychological symptoms. It was determined that the level of mobbing, did not show a significant difference according to gender, age, marital status and work institution, while the educational status did differ depending. It was determined that the level of psychological symptoms, showed a significant difference according to gender, marital status and age, while the educational status and work institution did not differ depending. It was determined that the level of self-compassion, showed a significant difference according to gender, marital status, age and educational status, while the work institution did not differ depending. The results of the study were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were given for future studies.