Kondromalazi patella tedavisinde lökosit fakir platelet zengin plazma (PRP)'nın etkinliği- randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of leucocyte poor platelet rich plasma (PRP) in the treatment of chondromalacia patella- randomized controlled study
- Tez No: 756437
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TALAY ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Kondromalazi patella (KP), 50 yaş altı toplumda görülen bir ön diz ağrısı sebebidir. KP, patellar kıkırdağın yumuşaması veya değişen derecelerde hasarı ile karakterizedir. Lökosit fakir platelet zengin plazmanın (leukocyte poor-platelet rich plasma, LP-PRP) kıkırdak onarımı ve dejeneratif bulgular üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Ancak KP'de bu konuyla ilgili randomize kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, LP-PRP'nin KP hastalarında ağrı, fonksiyon, yürüme mesafesi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize, prospektif, kontrollü çalışmaya MRG'de evre 2 ve üzeri KP bulguları olan 28 hasta dahil edildi. Hastalar, grup 1 (1 hafta aralıklarla toplamda 2 doz suprapatellar bursaya 3 cc LP-PRP enjeksiyonu yapılan ve 4 haftalık ev egzersiz programı verilen grup) ve grup 2 (kontrol grubu, 4 haftalık ev egzersiz programı verilen grup) olmak üzere 2 gruba randomize edildi. Hastalar başlangıç, 1. hafta, 4. hafta ve 12. haftalarda Vizüel Analog Skala (VAS) gündüz, gece ve hareket, Western Ontario & McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile ayrıca başlangıç ve 12. haftada olmak üzere MRG'de kartilaj kalınlığı, defektif kartilaj kalınlığı ve KP Outerbridge Evrelemesi ile değerlendirildi. Primer sonuç ölçütü olarak WOMAC değeri, sekonder sonuç ölçütü olarak MRG kartilaj değerleri alındı. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri ve diz ağrısı ile ilişkili klinik verileri benzerdi. Başlangıçtaki WOMAC ağrı, fonksiyon, KP grade ve defektif kartilaj kalınlığı değerleri hariç istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. VAS gündüz ve VAS gece değerlerinin zamana göre farklarının karşılaştırılmasında herhangi bir gruba yönelik fark saptanmadı. 12. haftada VAS hareket değerleri Grup 1'de daha düşük olarak saptanıp gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Grup 1'de VAS hareket başlangıca kıyasla 1. ve 12. haftada, başlangıca kıyasla 4. haftada istatistiksel olarak anlamlı iyileşme mevcutken; grup 2'de bu değerlerde anlamlı değişiklik saptanmadı. VAS hareket değerlerinin zamana göre farklarının karşılaştırılmasında ise başlangıca kıyasla 12. haftada grup 1, grup 2'ye kıyasla daha fazla iyileşme göstermiştir. WOMAC ağrı, fonksiyon ve toplam değerlerinde başlangıca kıyasla 1. haftada, 4. haftada ve 12. haftada grup 1'de anlamlı düzelme mevcutken, grup 2'de herhangi bir anlamlı düzelme saptanmadı. 6DYT için sadece grup 1'de başlangıçla karşılaştırınca 4. haftada anlamlı iyileşme saptandı. MRG bulgularında her 2 grup için, başlangıç ve 12. hafta karşılaştırıldığında herhangi bir anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Çalışmamız KP'de LP-PRP'nin MRG ile kıkırdak ölçümüne etkisini araştıran ilk çalışmadır. Bu çalışmada KP'de, LP-PRP tedavisinin ağrı ve fonksiyon parametrelerinde kontrol grubuna göre daha fazla iyileşme sağladığı ancak MRG bulgularında herhangi bir değişiklik oluşturmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chondromalacia patella (CP) is a common cause of anterior knee pain in the population under 50 years of age. CP is characterized by softening or varying degrees of damage to the patellar cartilage. The positive effects of leukocyte poor-platelet rich plasma (leukocyte poor-platelet rich plasma, LP-PRP) on cartilage repair and degenerative findings are known. However, there is no randomized controlled study on this subject in CP. The aim of this study is to investigate the effect of LP-PRP on pain, function, walking distance and magnetic resonance imaging (MRI) findings in CP patients. Materials and Methods: A randomized, prospective, controlled study included 28 patients with MRI stage 2 and above CP findings. The patients were randomized into 2 groups, group 1 (the group in which 2 doses of suprapatellar bursa were injected with 2 doses of 3 cc LP-PRP at 1-week intervals and a 4-week home exercise program was given) and group 2 (the control group, the group given a 4-week home exercise program). Patients were tested on the Visual Analogue Scale (VAS) day, night, and motion at baseline, 1st week, 4th week and 12th week, Western Ontario & McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), 6-minute walk test (6MWT). Additionally at baseline and 12th week cartilage thickness, defective cartilage thickness, and CP Outerbridge Staging were evaluated on MRI. WOMAC value was taken as the primary outcome measure and MRI cartilage values were taken as the secondary outcome measure. Results: Demographic data and clinical data associated with knee pain were similar in both groups. There was no statistically significant difference except the baseline WOMAC pain, function, CP grade and defective cartilage thickness values. When comparing the differences of VAS day and VAS night values according to time, no difference was found for any group. At 12th week, VAS movement values were found to be lower in Group 1 and statistically significant difference was found between the groups. In Group 1, there was a statistically significant improvement in VAS movement at the 1st and 12th weeks compared to the baseline and at the 4th week compared to the baseline; There was no significant change in these values in group 2. When comparing the differences of VAS movement values with respect to time, group 1 showed greater improvement compared to group 2 at 12th week compared to baseline. While there was a significant improvement in WOMAC pain, function and total values in group 1 compared to baseline at 1st week, 4th week and 12th week, no significant improvement was found in group 2. For 6MWT, only group 1 showed significant improvement at 4th week compared with baseline. No significant difference was observed in MRI findings for both groups when baseline and 12th week were compared. Conclusion: Our study is the first to investigate the effect of LP-PRP on cartilage measurement with MRI in CP. In this study, it was found that LP-PRP treatment provided more improvement in pain and function parameters in CP than the control group, but did not cause any change in MRI findings.