Ahıska Türklerinde yer alan geleneksel motifler ile kadın giysi koleksiyonu oluşturulması
Creation of women's clothing collection with traditional motifs of Meskhetian Turks
  1. Tez No: 756445
  2. Yazar: KYZKHANUM MADADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ahıskalı Türkler Sovyetler birliğinin el altında yıllarca kalan ve acımasızca sürgüne uğrayan bir Türk millet toplumudur. Ahıskalı Türkler 1944 kasım ayında orta Asya ya acımasızca sürgünleri başlamış olmaktaydı, sürgün esnasında 40 binden fazla insan vefat etmiş ve cenazeleri Sovyet askerleri tarafından trenden atılmıştır. Ahıskalı Türkler hangi coğrafi konumda olsalar da Türklerini ve Kültürlerini kaybetmemiş olduğunu görmekteyiz. Ahıskalı Türklerinin sürgün ve kültürleri ile ilgili birçok araştırma ve tezler' ile karşılaştım, fakat giyim ve kıyafet ile ilgili kaynaklar bulamadım bundan dolayı bir Yüksek lisans öğrencisi olarak ve kendimin de Ahıskalı Türklerinden geliyor olmamdan dolayı kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması ve başka ilgilenen öğrenciler, araştırmacılar için bir fikir beyan etmek istedim. Ahıskalı Türklerin Giyim kuşamlarını araştırdım bulduğum kaynaklardan yola çıkarak tasarımlar uyguladım. Tasarımları elde ettiğim görseller' ile hikaye panosu oluşturup çizim, eskiz ve kalıp aşamasını yaptıktan sonra, Patchwork tekniğiyle beraber uygulama aşamalarına geçtim. Tasarımlarımda renkler ve motif uyumlarına özen göstererek uyguladım.
Özet (Çeviri)
It is a Turkish nation that remained under the control of the Ahıska Turks union and was exiled by mold. The Meskhetian Turks were starting their deportation to Central Asia in November 1944, it was continuing, more than 40 thousand people died and their transfers have been taken to the present day. Ahıska Turks, in which region they are. I wanted to pass on to the futures of our culture and to express an idea for a future from someone else, because I came from the Meskhetian Turks and because I came from the Meskhetian Turks. I developed designs designed to improve the clothing research of Ahıska Turks. Creating designs, telling the story with drawings, sketching and then passing the application phases with the Patchwork design. Paying attention to the harmony of colors and motifs in my designs.