Lise öğretmenlerinin örgütsel mutluluk ve mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the organizational happiness and mental well-being levels of high school teachers
- Tez No: 756446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma devlet liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerinin mental iyi oluş durumları üzerindeki etkisini belirlemek için yapılmıştır. Araştırmanın evreni Antalya ilinin Alanya ilçesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında devlet liselerinde görev yapan öğretmenlerden meydana gelmektedir. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 346 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verileri toplamak amacıyla örgütsel mutluluk ve mental iyi oluş ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verileri incelemek için aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, ilişkisiz örneklemler için t-testi, Kruskal-Wallis testi, korelasyon ve çoklu regresyon testleri kullanılmıştır. Devlet liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri olumlu duygular, olumsuz duygular ve potansiyelin gerçekleştirilmesi alt boyutları bağlamında değerlendirildiğinde potansiyelin gerçekleştirilmesi düzeylerinin yüksek, olumlu duygular düzeylerinin orta ve olumsuz duygular düzeylerinin zayıf olduğu belirlenmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre devlet liselerinde görev yapan öğretmenlerin çalıştıkları eğitim örgütlerinde mutlu oldukları ifade edilebilir. Öğretmenlerin mental iyi oluş düzeyleri ele alındığında yüksek düzeyde mental iyi oluşa sahip oldukları görülmektedir. Devlet liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel mutluluğun alt boyutlarında ve mental iyi oluşlarında cinsiyetlerine, çalışma sürelerine ve öğrenim durumlarına göre manidar bir farklılık tespit edilmemiştir. Örgütsel mutluluğun alt boyutları arasındaki ve örgütsel mutluluğun alt boyutları ile mental iyi oluş arasındaki ilişki incelendiğinde olumlu duygular ve olumsuz duygular boyutları arasında orta düzeyde ters yönlü manidar bir ilişki; olumlu duygular ve potansiyelin gerçekleştirilmesi boyutları arasında orta düzeyde olumlu manidar bir ilişki ve olumlu duygular boyutu ile mental iyi oluş arasında orta düzeyde olumlu manidar bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Olumsuz duygular ve potansiyelin gerçekleştirilmesi boyutları arasında orta düzeyde ters yönlü manidar bir ilişki; olumsuz duygular boyutu ve mental iyi oluş arasında orta düzeyde ters yönlü manidar bir ilişki bulunmuştur. Potansiyelin gerçekleştirilmesi boyutu ve mental iyi oluş arasında orta düzeyde olumlu manidar bir ilişki tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre öğretmenlerin örgütsel mutluluk algıları yüksek olduğunda mental iyi oluşlarının da artacağı ifade edilebilir. Örgütsel mutluluk ve mental iyi oluş arasındaki ilişki bağlamında yapılan çoklu regresyon analizi verilerine göre örgütsel mutluluğu oluşturan olumlu duygular, olumsuz duygular ve potansiyelin gerçekleştirilmesi boyutlarının bir bütün olarak mental iyi oluşu manidar bir şekilde yordadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This reasearch was carried out to determine the effect of the organizational happiness levels of teachers on their mental well-being in public high schools. The universe of the research consists of teachers working in public high schools in Alanya district of Antalya province in 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 346 teachers selected by simple random sampling method. Relational screening model was used in the research. Organizational happiness and mental well-being scale were applied to collect the data. Arithmetic mean, standard deviation, frequency, unrelated samples t-test, Kruskal-Wallis test, correlation and multiple regression tests were used to analyze the obtained data. When the organizational happiness levels of the teachers working in public high schools were evaluated in terms of positive affect, negative affect and achievement, it was determined that the level of achievement was high, and the level of positive affect was moderate, and the level of negative affect was weak. According to the results, it can be stated that teachers working in public high schools are happy in the educational organizations they work for. Considering the well-being levels of the teachers, it is seen that they have a high level of mental well-being. There was no significant difference in the sub-dimensions of organizational happiness and well-being of teachers working in public high schools according to their gender, working time and educational status. When the relationship between the sub-dimensions of organizational happiness and between the sub-dimensions of organizational happiness and mental well-being is examined, it was determined that there was a moderate negative significant relationship between positive affect and negative affect; that there was a moderate positive significant relationship between positive affect and achievement and that there was a moderate positive significant relationship between positive affect and mental well-being. It was identified that there was a moderate negative significant relationship between negative affect and achievement and that there was a moderate negative significant relationship between negative affect and mental well-being. It was found that there was a moderate positive significant relationship between achievement and mental well-being. According to the results, it can be stated that when teachers' organizational happiness levels are high, their mental well-being will also increase. According to the data of multiple regression analysis conducted in the context of the relationship between organizational happiness and mental well-being, it was found that positive affect, negative affect and achievement dimensions of organizational happiness significantly predict mental well-being as a whole.