Çalışanların prososyal davranışlarının demografik faktörler açısından incelenmesi: Bir araştırma
Examining prosacial behaviors of employees in terms of demographic factors: A research
  1. Tez No: 756476
  2. Yazar: ELİF KÜÇÜKUZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDIN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı çalışanların prososyal davranışlarının değerlendirilmesi ve prososyal davranışların kişisel özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Araştırmacılar tarafından belirlenecektir. İstanbul il genelinde faaliyet gösteren optik cam üreten 4 farklı firmanın merkez ve şubelerinde görev alan çalışanlar olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi 200 kişi olarak belirlenmiştir ve saha araştırmasında 213 kişiye anket uygulanmıştır. Anketler Google Formlar üzerinden çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu kişisel özelliklere yönelik sorulardan ve Prososyal Davranışlar Ölçeği'nden meydana gelmektedir. Verilerin analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Prososyal davranışlara yönelik tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Buna göre ortalama puan 3,91±0,60 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların genel olarak prososyal davranış algılarının ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. Katılımcıların cinsiyetlerine göre prososyal davranışları incelenmiştir. Buna göre katılımcıların cinsiyetlerine göre prososyal davranışları farklılık göstermektedir. Kadınların prososyal davranış algıları, erkeklerin prososyal davranış algılarından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the prosocial behaviors of the employees and to examine whether the prosocial behaviors differ according to personal characteristics. It will be determined by the researchers. Employees working in the headquarters and branches of 4 different optical glass companies operating throughout the city of Istanbul were determined. The sample of the research was determined as 200 people and a questionnaire was applied to 213 people in the field research. The questionnaires were administered online via Google Forms. A questionnaire form was used to collect data. The questionnaire form consists of questions about personal characteristics and Prosocial Behaviors Scale. The analysis of the data was made in the SPSS 21 package program. Descriptive statistics for prosocial behaviors were examined. Accordingly, the mean score was determined as 3.91±0.60. It shows that the prosocial behavior perceptions of the participants in general are above the average. The prosocial behaviors of the participants were examined according to their gender. Accordingly, the prosocial behaviors of the participants differ according to their gender. Women's perception of prosocial behavior is higher than men's perception of prosocial behavior.