Türkiye'de kooperatiflerin kadınların toplumsal konumları üzerindeki etkileri: Gaziantep kadın kooperatifleri örneği
The influences of cooperatives on the social standing of women: Gaziantep women's cooperatives case
  1. Tez No: 756489
  2. Yazar: MERVE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UYGAR DURSUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de kadın kooperatifçiliği alanında hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle pandemi sonrasında Gaziantep'te kadın kooperatiflerinin sayısında hızlı artışlar gerçekleşmiştir. Bu çalışmanın amacı Gaziantep'te yer alan kadın kooperatiflerinin, kadınların toplumsal konumlarına olan etkilerini çeşitli boyutlarıyla ele almaktır. Kooperatifleşmenin kadınların hane, istihdam ilişkileri ve kamusal alan içindeki konumlarını nasıl etkilediği sorusu çalışmanın üzerinde odaklandığı temel noktalardır. Bu doğrultuda Moringantep Kadın Kooperatifi, Sada Kadın Kooperatifi, Ezogelin Kadın Kooperatifi'ni kapsamak suretiyle üç örneklem seçilmiştir. Bu kooperatifler Gaziantep'te kadınların toplumsal konumlarını güçlendirmesi bakımından kapsamlı sosyal, ekonomik faaliyetler yürütmektedir. Bu doğrultuda yapılan saha araştırmasının sonucunda kadınların kooperatifleşme süreci ile birlikte elde ettiği ekonomik gelirle birlikte aile içi karar alma mekanizmalarının ortağı olduklarını, kadın kooperatifinin kadınlara istihdam alanında yer açması ile birlikte üretim faaliyetlerini görünür kıldığını ve kamusal alan içerisinde kadınların yeni roller edinmesini sağlayarak bu alandaki konumlarına hareketlilik getirdiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years there have been fast developments in women's cooperatives in Turkey in general and in Gaziantep in particular. Especially after the pandemic, there has been a fast growth in the number of women's cooperatives in Gaziantep. The purpose of this study is to study the influences of women's cooperatives in Gaziantep on the social standing of women in various domains. The focal point is how cooperatives influence women's standing at home, in employment relations, and the public zone. Within the framework, three sets of sampling, namely Moringantep Women's Cooperative, Sada Women's Cooperative, and Ezogelin Women's Cooperative have been utilized. These cooperatives conduct comprehensive social and economic activities to empower women's social standing. As a result of the fieldwork, it has been revealed that women have been part of the decision-making mechanism within the family, women's productivity has been visible by their taking part in employment, and women's acquiring new roles in the public zone has paced their public mobility.