Ahşap ve mobilya sektöründe iş kazası faktörlerinin ve iş kazası olasılık fonksiyonlarının belirlenmesi: Çorum örneği
Determination of occupational accidents factors and occupational accidents probability functions in wood and furniture industry: Case of Çorum
- Tez No: 756490
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ahşap ve mobilya imalat sektörü en çok iş kazasının yaşandığı beşinci sektör olup; iş kazası yönünden tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Bu nedenle; ahşap ve mobilya imalat sektöründeki kaza sayılarını artıran faktörleri belirleyerek iş kazalarını azaltmak için gerekli önlemlerin alınması gereklidir. Bununla birlikte; ahşap ve mobilya imalat sektöründe iş kazalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu eksikliği gidermek amacı ile bu tez çalışmasında Çorum, ahşap ve mobilya imalat sektöründen seçilen bir örneklem için; demografik, iş ile ilgili özellikler, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili özellikler, iş kazası yaşama nedenlerine ilişkin özellikler ve meslek hastalıklarına ilişkin özellikler başlıkları altındaki onlarca faktörün, çalışanlar son 1 yıl ve son 5 yıl içindeki kaza sayılarına etkilerinin neler olduğunu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre iş kazası sayılarını azaltmak için neler yapılması gerektiği ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wood and furniture manufacturing sector is the fifth sector with the highest number of occupational accidents; It is in the dangerous class in terms of work accident. Because; It is necessary to take the necessary measures to reduce occupational accidents by determining the factors that increase the number of accidents in the wood and furniture manufacturing sector. With this; Studies on the determination of the factors affecting occupational accidents in the wood and furniture manufacturing sector are limited. In order to fill this gap, in this thesis study, for a sample selected from Çorum, wood and furniture manufacturing sector; The effects of tens of factors under the headings of demographic, work-related features, occupational health and safety-related features, features related to the causes of occupational accidents and features related to occupational diseases on the number of accidents in the last 1 year and the last 5 years were investigated. According to the results obtained, what should be done to reduce the number of work accidents was discussed in detail.