Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Türk eğitim sistemine ilişkin görüşleri: Güncel sorunlar ve önerilen çözümler (Mardin ili örneği)
Social science teaches' opinions on the Turkish education system: Current problems and suggested solutions (Mardin provincial example)
- Tez No: 756499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sosyal bilimlerin tecrübelerinden birey kendisini ve toplum yapısını kavrayan, birlikte yaşayabilen ve sağlıklı kişilerin yetişmesi açısından yeni nesillere aktarılması gerekir. Bu çalışma; sosyal bilgiler öğretmenlerinin gözünden sosyal bilgiler eğitimine ilişkin mevcut sorunlar irdelenerek çözüm yolları sunulması amaçlanmıştır. Türk Eğitim Sistemi'nin sosyal bilgiler dersiyle ilgili sorunların değerlendirilmesi ve çözüm üretilebilmesi açısından sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri ve çözüm önerileri mevcut sorunlara ışık tutması araştırmanın yapılış gerekçesidir. Araştırmada şimdi veya gelecekteki problemleri ortaya koymak hedeflendiğinden nitel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu Mardin ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında görev alan ulaşılabilme durumuna göre seçilen 50 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel araştırma yaklaşımlarından söylem çözümlemesi ve içerik çözümlemesi teknikleri kullanılmıştır. Söylem çözümlemesiyle görüşlerin derinlemesine incelenerek bazı durumlarda eleştirel bakış açısı kullanılmış olunup, içerik çözümlemesindeyse araştırmadaki genel eğilimler ve görüşler betimsel olarak ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, okulun, öğrencinin hazır bulunuşluğunu, motisavyonunu etkilediği, öğrencinin genetik/mental durumu, velinin öğrenciyi nasıl yönlendirdiği, çocuğun içinde bulunduğu maddi koşulların eğitimiyle doğru orantılı olduğu, öğrencinin yetiştiği çevrenin başarısında etkili olduğu görülmektedir. Öğrencinin yardımcı kaynaklara ulaşabilmesi başarıyı etkileyen diğer bir unsurdur. Öğretmenlerin çoğu ders kitaplarının kaliteli basılmadığını belirtmişlerdir. Veli tutumunun, sosyo-ekonomik koşulların önemli olduğu, ebeveynlerde eğitim farkındalığı oluşturulması gerektiği, velilerin okulla işbirliği yapması ve aile ziyaretlerinin artırılması sonucuna varılmıştır. Ders esnasında öğretmenler; akıllı tahtayı, soru cevap yöntemini ve sunuş yolunu sıklıkla kullanmaktadırlar. Okulların müfredatla uyumlu, fiziki açıdan desteklenmesi gerektiği ayrıca okullara bütçe ayrılmalıdır. Eğitim sistemi tasarlanırken tüm mesleklerle görüşülüp ihtiyaca uygun bir şekilde düzenleme yapılmalıdır. Eğitim sisteminin tüm kademeleri; öğretmenlerin görüşleri geri dönütleri doğrultusunda düzenletilmelidir.
Özet (Çeviri)
The experiences of social sciences should be transferred to new generations in order to raise healthy individuals who understand the individual and the social structure, can live together. This work; It is aimed to present solutions by examining the current problems related to social studies education from the eyes of social studies teachers. The reason for the research is that the opinions of social studies teachers and their solution proposals shed light on the existing problems in terms of evaluating the problems related to the Turkish Education System's social studies course and producing solutions. Qualitative design was used in the research since it was aimed to reveal current or future problems. The study group of the research consists of 50 Social Studies teachers who work in primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Mardin and are selected according to their accessibility. Discourse analysis and content analysis techniques from qualitative research approaches were used. In the discourse analysis, the views were examined in depth and in some cases a critical perspective was used, while in the content analysis, the general tendencies and views in the research were presented descriptively. According to the results of the research, it is seen that the school affects the readiness and motivation of the student, the genetic/mental status of the student, how the parent directs the student, the financial conditions of the child are directly proportional to the education, and the environment in which the student grows up is effective. The student's access to helpful resources is another factor affecting success. Most of the teachers stated that the textbooks were not printed with high quality. It was concluded that parents' attitudes and socio-economic conditions are important, education awareness should be created in parents, parents should cooperate with the school and family visits should be increased. During the lesson, teachers; They frequently use the smart board, question-answer method and presentation method. Schools should be supported physically, in line with the curriculum, and a budget should be allocated to schools. While designing the education system, all professions should be discussed and arrangements should be made in accordance with the needs. All levels of the education system; teachers' opinions should be arranged in line with their feedback.